Koledníky, kteří se v minulých dnech vydali do ulic Přerova, obrovská solidarita a ochota pomoci příjemně překvapila.

„Mnozí lidé je dokonce sami vyhledávali. Jeden zaměstnanec technických služeb třeba uprostřed práce vystoupil z popelářského vozu, aby mohl přispět," popsala nadšení lidí koordinátorka Tříkrálové sbírky na Přerovsku Martina Krejčířová.

Jiná žena zase chtěla přispět, ale v peněžence měla posledních sto korun.

„Nejprve se zeptala, jestli by jí koledníci peníze rozměnili. Protože to však nešlo, tak se s nimi rozloučila. Za chvíli se ale vrátila s tím, že než by peníze utratila za nějaké hlouposti, tak raději přispěje na dobrou věc," přiblížila další příběh.

Tříkrálová sbírka probíhá na Přerovsku od 1. do 14. ledna.

„V samotném Přerově vyšlo v neděli do ulic patnáct skupinek dětí – a to jak z farnosti, tak ze ZŠ J. A. Komenského v Předmostí. Na cestě je doprovázeli učitelé i farníci," upřesnila.

Během pondělí zase Přerované mohli potkat třiadvacet skupinek studentů ze Střední školy gastronomie a služeb a Střední zdravotnické školy. Dopoledne šly koledovat i děti z církevní mateřské školy.

Zájem přispět je velký

Jak ukazují výsledky sčítání v prvních obcích, zájem je značný.

„Atmosféra je velmi vstřícná. Například v Radkově Lhotě a Přestavlkách, které jsme sečetli jako první, lidé darovali více než loni," řekla.

Loňský rekord pokořili i v Troubkách, kde se vybralo v lednu 2013 vůbec nejvíce ze všech obcí na Přerovsku – 59 tisíc korun.

„V letošním roce to bylo ještě více – přes 60 tisíc. Výsledky už znají i ve Vlkoši či Kokorách, Přerov se bude sčítat v úterý. Mezi poslední obce patří Bochoř, kde budou koledovat až příští víkend," dodala.

Loni přispěli lidé na Přerovsku koledníkům kolem 690 tisíc korun, v samotném Přerově se vybralo přes 117 tisíc.

Výtěžek Tříkrálové sbírky poputuje na humanitární projekty charity v České republice i v zahraničí, ale jeho velká část – tedy 65 procent – se vrátí zpět do přerovského regionu.

„Z těchto peněz budeme podporovat konkrétní rodiny a lidi, kteří se ocitli v nouzi. Finanční prostředky využijeme i na nákup kompenzačních pomůcek pro charitní ošetřovatelskou službu," uzavřela Martina Krejčířová.