Největší charitní sbírka ve městě odstartovala a do ulic se vydaly jako první skupinky dětí z církevní mateřské školy a studentů Gymnázia Jakuba Škody.

„Už jsem koledovala i před koronou, a protože jsem neměla nikdy žádnou negativní zkušenost, neváhala jsem a zapojila se i letos. Lidé byli vždycky příjemní a do sbírky přispěli, i když měli možná sami málo,“ svěřila se jedna ze studentek Eva Grigárková.

„Jsem tu poprvé, takže budu ten černý vzadu. Kdyby bylo zapotřebí přidat i nějaký popěvek, nebude s tím problém,“ doplnil jiný ze studentů Martin Tomčala.

Role Mudrců z Východu - Kašpara, Melichara a Baltazara - se zhostili již tradičně také ředitelka přerovské charity Alena Pizúrová, děkan farnosti Josef Rosenberg a za vedení města náměstek primátora Vladimír Lichnovský.

„Jako každý rok půjdeme nejprve do místních firem a k zaměstnancům, abychom jim přinesli boží požehnání a v novém roce se dařilo. Trasu jsme naplánovali a nejprve zamíříme do Hasičského záchranného sboru, chemičky Precheza, pivovaru, Emosu, navštívíme také Pohřební službu a zajdeme na policii,“ přiblížila ředitelka charity Alena Pizúrová.

Loni rekordní výtěžek

Podle děkana přerovské farnosti Josefa Rosenberga pomáhá Tříkrálová sbírka potřebným v celé olomoucké arcidiecézi.

„Když má člověk otevřené srdce, může vnímat potřeby druhých. Sbírka je tedy spojena s obdarováním, abychom mysleli na ty nejchudší a nejpotřebnější. Spousta lidí se na koledníky těší, protože čekají na požehnání a nápis křídou K + M + B,“ řekl.

Vůbec poprvé se vydal na obchůzku s koledníky náměstek primátora Vladimír Lichnovský.

„Výtěžek pomůže na dobrou věc, a proto každá ruka, která se přidá a pomůže v rámci dobrovolnické činnosti, je dobrá. Budu rád, pokud se podaří vybrat minimálně tolik, jako loni - zvlášť proto, že Tříkrálová sbírka vznikla v našem kraji a v olomouckém arcibiskupství,“ zmínil.

Přerované se mohou na koledníky těšit nejen v pátek 6. ledna přímo v ulicích, ale i v neděli 8. ledna, kdy zamíří skupinky dětí do domácností.

V loňském roce lámala Tříkrálová sbírka rekordy a v obcích, které spadají pod přerovský děkanát, se vybrala částka 1 milion 156 tisíc 699 korun. V samotném Přerově vhodili lidé do kasiček 204 tisíc 280 korun.

Sbírku podpoří i v tomto roce Tříkrálový koncert, který se koná v neděli 8. ledna v 17 hodin v kostele sv. Vavřince v Přerově.

Výtěžek sbírky, který se vrátí zpět do regionu, chce přerovská charita využít jednak na přímou pomoc konkrétním rodinám v tíživé situaci, ale i na kompenzační pomůcky pro imobilní a částečně mobilní klienty charitní pečovatelské služby a domácí zdravotní a hospicové péče.

„Kompenzační pomůcky a přímá pomoc lidem - to jsou dva záměry, které jsou každoročně. Pokud zbydou finanční prostředky, tam bychom rádi pořídili automobil pro domácí zdravotní péči,“ uzavřela Alena Pizúrová.