„Je to přibližně o šest tisíc méně než loni, ale i tak jsme spokojení,“ řekla Martina Krejčířová z Charity, která má sbírku na starosti.

Tuto částku darovali lidé, kteří koledníky potkali v Přerově a jeho částech – v Dluhonicích, Žeravicích, Henčlově, Lověšicích a Předmostí. Charita hodlá peníze rozdělit na několik účelů.

„Každý rok nakupujeme kompenzační pomůcky, jako jsou vozíky nebo polohovací postele. Další část peněz jde na nenadálé situace, které musíme řešit. Je to například stěhování z azylového domu nebo krizovky jako požár,“ sdělila ředitelka přerovské Charity Marta Šťastná.

„Loni jsme z vybraných peněz pořídili i schodolez do naší budovy.“

I když v Přerově se vybralo méně peněz než loni, další místa v regionu, kde se také konala sbírka, situaci zachraňují.

„Nemáme ještě všechno sečteno, deset obcí zatím chybí. Ale vypadá to dobře, v obcích se vybralo většinou dokonce o trochu víc než loni. Celkem máme zatím spočítáno 408 994 korun,“ řekla Krejčířová.

Například v Brodku u Přerova dali lidé koledníkům 28 225 korun, což je téměř o tři tisícovky víc než v roce 2009. V Bochoři vybrali dokonce 29 389, přes dvacet tisíc připutovalo i z Dřevohostic či Radslavic, více než třiceti tisíci přispěli obyvatelé Vlkoše.

Loni se přerovské oblastní charitě podařilo shromáždit dokonce 616 806 korun, rekordní byl pak rok 2005, kdy lidé přispěli 624 266 korunami.

Také v Kojetíně mají už kasičky otevřené.

„Měli jsme jich jednatřicet, z toho šestnáct přímo v Kojetíně. Vybralo se 105 046 korun. Je to sice o tři tisíce míň než loni, ale vzhledem ke krizi to považuji za velmi dobrý výsledek,“ zmínila se ředitelka Charity Kojetín Helena Gračková.

I ona už má jasno, na co peníze použije.

„Už předem jsme se rozhodli, že za ně vyměníme aspoň dvě nejkritičtější okna v azylovém domě. Těmi táhne, zatéká, nedá se to tu pořádně vytopit,“ vysvětlila.

Sbírku už mají za sebou i v dalších městech.

„Peníze, které jsme vybrali přímo v Hranicích, budeme počítat ve čtvrtek dopoledne. Kolem patnácté hodiny už bychom pak měli mít zjištěnu sumu za celý hranický region,“ uvedla ředitelka Charity Hranice Veronika Polusová a dodala, že v Lipníku nad Bečvou budou znát výtěžek sbírky nejdříve v pátek.