Kontrolní výbor zastupitelstva ale teď zjistil, že Spartak nedodržel podmínky smlouvy a nefinancoval akci tak, jak se zavázal. Peníze už jsou ovšem proinvestované a tělovýchovná jednota by těžce sháněla tak vysokou sumu na vrácení. Navíc se její představitelé brání, že vše proběhlo regulérně.

„Spartak loni před sokolským sletem získal dotaci ve výši 800 tisíc korun na nátěr tribuny. Jenže na akci se měl podílet dvaceti procenty. Protože se jednalo o milionovou investici, bylo jeho povinností doložit městu faktury za 800 tisíc korun, což bez problémů proběhlo, ale zároveň i doložit vlastní zdroje financování ve výši 200 tisíc. A to se nestalo,“ uvedl vedoucí kontrolního výboru zastupitelstva Petr Laga (KSČM).

Představitelé Spartaku ale do záchrany peněz i dobrého jména nasadili právníka, který je brání před náhledem komunálních politiků.

„Máme v ruce posudek od právníka, který konstatuje, že jsme nepochybili. My jsme totiž onu spornou částku 200 tisíc korun odpracovali v rámci brigád. Abychom nemuseli platit řemeslníky, tak jsme se dali do nátěrů sami. Členové tělovýchovné jednoty práci vykonali bez nároku na odměnu, to ale není nic proti ničemu,“ vysvětlil předseda Spartaku Přerov Oleg Plšek.

Jenže tento postup je podle náhledu kontrolního orgánu nepřípustný. „Vzali bychom ho v potaz jen tehdy, pokud by činovníci Spartaku doložili doklady, kolik a kdy bylo kterému dobrovolníkovi zaplaceno. Jenomže takové faktury neexistují a pro nás to znamená nedodržení smlouvy,“ reagoval Laga.

Do případu se ještě vloží další kontrolní orgán, který věc prošetří. „Začne na tom pracovat odbor kontroly. Rada města bude případ rovněž sledovat,“ řekla náměstkyně přerovského primátora Šárka Krákorová Pajůrková.