VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři tisíce let staré hroby "odpočívaly" u Prioru jen metr pod zemí

Přerov – Objev popelnicových hrobů, do kterých naši předkové před třemi tisíci lety ukládali ostatky zemřelých, je dalším překvapením, o něž se postarali tento týden přerovští archeologové. První keramickou nádobu odkryli v úterý odpoledne, pozůstatky tří dalších o den později.

16.4.2015
SDÍLEJ:

Přerovský archeolog Zdeněk Schenk v lokalitě u PrioruFoto: DENÍK/Petra Poláková – Uvírová

Podle archeologa Zdeňka Schenka mohly být popelnicové hroby z mladší doby bronzové součástí většího pohřebiště.

Jak je tento objev pro Přerov významný?
Co se týče osídlení prostoru Šířavy, kde nyní provádíme výzkum, jedná se o druhý podobný nález. První učinila v roce 1963 archeoložka přerovského muzea Marie Jašková, která v této části města vyzvedla rozbitou keramickou popelnici se spálenými lidskými kostmi. Nám se teď podařilo objevit v jedné ze zjišťovacích sond u okraje chodníku podobnou situaci. Zachytili jsme na ploše 1,5×1,5 metru hned čtyři žárové popelnicové hroby z období mladší a pozdní doby bronzové a kultury lužických popelnicových polí, jejichž nositelé preferovali pohřeb žehem. Zajímavostí je, že se v této sondě můžeme setkat hned s několika doklady osídlení. Tím nejstarším jsou žárové hroby z mladší doby bronzové. Do tohoto objektu byla o dva tisíce let později, někdy v polovině 13. století našeho letopočtu, zahloubena jáma z období vrcholného středověku. Obě tyto situace ale narušily v osmdesátých letech 20. století výkopy inženýrských sítí při stavbě Prioru.

Přerovský archeolog Zdeněk Schenk u popelnicového hrobu z mladší doby bronzové.Jakého stáří jsou nalezené popelnicové hroby a můžete přiblížit způsob pohřbívání v mladší době bronzové?
Popelnicové hroby pocházejí z 11. až 13. století před naším letopočtem, jsou tedy přes tři tisíce let staré. Osídlení, které jsme odkryli na Šířavě, reprezentovalo kulturu lužických popelnicových polí, pro niž bylo charakteristické pohřbívání žehem. Nebožtíka spálili na pohřební hranici, velmi často i s bronzovými předměty a milodary. Ostatky – to znamená popel, drobné kůstky a žárem zdeformované bronzové předměty, například jehlice, ozdobné spony či nože, pak vložili do centrální keramické nádoby – popelnice. Je možné, že se nám podaří vyzvednout nějaké bronzové předměty i tady. Kolem urny se soustředilo ve formě milodarů několik drobnějších misek a různých typů nádob. Jak ukazují zkušenosti z jiných lokalit, obsahovaly někdy i formu masitého milodaru, jenž měl nebožtíka provázet na jeho dlouhé cestě na věčnost. Keramická nádoba byla na závěr překryta hlubší miskou, obrácenou dnem vzhůru, což je i tento případ, zachycený na parkovišti u Prioru. Jen pro představu – pohřebiště v období kultury lužických popelnicových polí tak, jak je známe na Moravě v jiných lokalitách, mohla čítat desítky až stovky takových hrobů.

Znamená to, že v lokalitě u Prioru mohlo být v minulosti větší pohřebiště?
První nález z roku 1963 i ten letošní leccos naznačují. Mohlo zde existovat větší pohřebiště z mladší, případně pozdní doby bronzové. Minimálně jeden ze zmiňovaných hrobů pochází z pozdní doby bronzové a náleží slezské kultuře (pozn.red.: 1000 až 750 let před naším letopočtem), která na období lužické kultury navazuje.

Bude možné na základě antropologického rozboru kostí zjistit, kdo byl v popelnicových hrobech pochován?
Kolegové antropologové dokážou na základě dnešních moderních metod i z drobných přepálených kůstek zjistit věk a pohlaví jedince. Záleží na tom, v jakém stavu kosti jsou.

Na dokončení výzkumu už vám nezbývá moc času. Nemrzí vás, že bádání nemůže pokračovat na celé ploše parkoviště?
Jsou tu skutečně zajímavé situace a očekáváme další objevy na ploše naproti budovy Vodovodů a kanalizací. Nikdy netušíte, kdy se dostanete k tomu nejzajímavějšímu. Výzkum může být dlouhou dobu „hluchý" a pak najdete něco zásadního v místech, kde byste to nejméně čekali.

Podařilo se vám nalézt doklady osídlení z mladší doby bronzové i na jiných místech Přerova?
Na přelomu starší a střední doby bronzové osídlovali intenzivně prostor Horního náměstí, ale i předměstí Šířavy, nositelé takzvané skupiny věteřovské. To bylo zhruba v 16. století před naším letopočtem. Z této kultury máme významný doklad pohřbívání z prostoru náměstí T. G. Masaryka, kde se podařilo najít dokonce hrob ženy s dítětem. Z období mladší doby bronzové máme na Přerovsku doklady poměrně bohatého osídlení kulturou lužických popelnicových polí. Jejich sídliště existovala na mnoha místech regionu a jedno z těch velkých bylo odkryto v Dolním Újezdu. Nejbližší sídliště jsou rozložena podél Předmostí a pak u Horní Moštěnice. Doklady pohřebních aktivit jsou ale zatím ojedinělé. V Hranické ulici v Předmostí se nám podařilo v roce 2007 odkrýt menší výsek pohřebiště ze stejného období. Tento nejnovější nález v lokalitě u Prioru rozšiřuje naše dosavadní poznatky o způsobu pohřbívání na území města Přerova v době bronzové.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

16.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 150 Kč

Řidiči ostatních speciálních vozidel Strojník rypadel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč, mzda max. 200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nástup IHNED., , Požadavky:, Řidičský průkaz skupiny B,C, popř. E, profesní a strojnický průkaz, praxe v oboru , , Nabízíme:, ubytování zdarma, náborový příspěvek 5 000 Kč, firemní vozidlo k soukromým účelům, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: pavlistik@pbscom.cz, - telefonicky na čísle 608 043 941 - pan Pavlištík. Pracoviště: Pb scom s.r.o. - pracoviště bělotín, 753 64 Bělotín. Informace: Jiří Pavlištík, +420 608 043 941.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 25 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu cihel, dlaždic a jiných kameninových výrobků Dělník cihlářské výroby (obsluha strojů a zařízení). Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Cihelna polom, spol. s r.o., 753 64 Bělotín. Informace: Tomáš Antl, +420 581 612 203.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista - řidič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, řízení zemědělských strojů, polní práce, v době žní možnost obsluhy sklízecí mlátičky, , Požadujeme:, ŘP sk. B,T, případně C, dovednost v údržbách a opravách svěřených strojů. , , Nabízíme:, Příspěvek na stravování, možnost ubytování, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - pan Aloise Ondrouška:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: farmaondrousek@seznam.cz;, - telefonicky na čísle 581 622 047;, - osobně (07,00 - 15,30hod.) na adrese: Farma Ondroušek s.r.o., Horní Újezd 148, 753 53 Všechovice. Pracoviště: Farma ondroušek s.r.o., 753 53 Všechovice. Informace: Alois Ondroušek, +420 581 622 047.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 30 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Popis pozice:, Odpovídá za vedení účetnictví celé firmy. Kontroluje a zpracovává veškeré účetní doklady., Zpracovává měsíční přiznání k DPH, kontrolní hlášení, daně z příjmů, silniční dani a připravuje podklady pro daňového poradce. Vyhotovuje měsíční účetní uzávěrky, daňová přiznání, statistiky, bankovní přehledy a jiná hlášení v průběhu a po skončení účetního období zakládá účetní doklady. Soustavně se zdokonaluje ve své odborné způsobilosti. Provádí bezhotovostní platební styk., , Požadujeme:, vzdělání - minimálně střední odborná škola s maturitou, obor ekonomický; praxe - minimálně 5let v oboru; znalost AJ -základní; znalost práce v programu HELIOS; zkušenost s exportní firmou; řidičský průkaz skupiny B; samostatnost, systematičnost a preciznost; dobrá znalost práce na PC MS OFFICE; zájem vzdělávat se v oboru; odolnost vůči stresu, , Nabízíme:, pozici ve stabilní a perspektivní společnosti; rozmanitou a zajímavou práci v příjemném kolektivu; motivující platové ohodnocení; další zaměstnanecké výhody, roční bonusy, příspěvek na životní nebo penzijní připojištění, 3 dny zdravotní dovolené, závodní stravovaní; příspěvek na dopravu, , Odpovědí na tento inzerát či zasláním Vašeho životopisu a případných dalších osobních materiálů do společnosti Paragan s.r.o. dáváte souhlas ke shromažďování, zpracování a uchování Vašich osobních údajů dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Tento souhlas je dobrovolný a platí až do jeho písemného odvolání., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním motivačního dopisu a životopisu (CV) na e-mail: horsagova@paragan.cz. Pracoviště: Paragan s.r.o., Lipnická, č.p. 351, 753 61 Hranice 4. Informace: Hana Orságová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21. června 2018

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Sošku Scholar, kterou město Přerov každoročně oceňuje nadané žáky základních škol, si ve čtvrtek odneslo čtyřiadvacet dětí. Slavnostní předání ocenění se konalo v Mervartově pamětní síni přerovského zámku.
23

Nadaní přerovští školáci si odnesli sošku Scholar

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

V Přerově hořel byt, majitelka je lehce popálená

K požáru bytu v pátém patře domu na Velké Dlážce vyjížděli hasiči ve čtvrtek 21. června krátce po jedenácté hodině. Na místo vyjeli přerovští profesionální hasiči s výškovou technikou, hasiči Správy železniční dopravní cesty i dobrovolní hasiči z Přerova.

Renault srazil mladíka na motorce, ten skončil v nemocnici

Motocyklista se zranil při dopravní nehodě, která se stala ve středu po 16 hodině v obci Dřevohostice.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT