Generace cyklistů se setkají v Dřevohosticích

Dřevohostice – Na vzpomínání společných cyklodovolených a povídání o cyklistických výletech zvou vyznavači jízdy na kole do Dřevohostic. Setkání cyklogenerací se uskuteční v neděli 6. března v 15 hodin v Hostinci Na Špici.

Ornis láká na Soví noc

Přerov – Ornitologická stanice v Přerově zve návštěvníky na již tradiční akci, na které zjistí spoustu zajímavostí ze života sov. Uskuteční se ve čtvrtek 17. března v 16.30 hodin.

„Ukážeme zájemcům živé, trvale handicapované sovy, které si mohou i opatrně pohladit. Důležitou součástí přednášky je vyprávění o tom, jak na tom dnes sovy jsou – kde vlastně žijí a co potřebují, čeho se jim nedostává, proč je třeba je chránit a jak to udělat," zvou na akci pořadatelé. Po skončení přednášky se mohou lidé společně s ornitology vypravit za volně žijícími sovami do parku Michalov.

„S pomocí nahrávek se nám snad podaří některé z nich nalákat," doufají. 

Senioři se pobaví v Dřevohosticích

Dřevohostice – Na deváté společenské setkání seniorů, které se uskuteční v neděli 6. března v 15 hodin v sále místní sokolovny, zve dříve narozené městys Dřevhostice.

Příjemné odpoledne zahájí starosta Petr Dostál, a poté se návštěvníci mohou těšit na operetní melodie v podání herců opavského divadla.

K tanci a poslechu hraje skupina Kalíšek. 

Přednáška přiblíží Karla st. ze Žerotína

Dřevohostice – Osobnost Karla staršího ze Žerotína přiblíží zájemcům o historii přednáška, kterou pořádá Vlastivědná společnost Žerotín spolu s městysem Dřevohostice.

Uskuteční se v neděli 13. března ve 14.30 hodin na zámku.

Zajímavé vyprávění o nejvýznamnějším majiteli dřevohostického zámku zprostředkuje návštěvníkům historik Tomáš Knoz. 

Zahrádkáři zvou k ochutnávce zimních odrůd jablek

Přerov – Degustace zimních odrůd jablek spojená s výroční členskou schůzí Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Přerově se koná v sobotu 12. března. Začíná se v 8.30 hodin v budově Agentury pro zemědělství a venkov ve Wurmově ulici v Přerově. 

Výstava o archeologii Kojetínska: do konce března

Kojetín – Už jen měsíc mají návštěvníci na to, aby mohli zhlédnout ojedinělou výstavu, věnovanou archeologickým nálezům na Kojetínsku. K vidění je v Galerii Vzdělávacího a informačního centra v Kojetíně a potrvá do 31. března.

Výstava mapuje významné nálezy od doby kamenné až po středověk. Řada z nich pochází od soukromých dárců, kteří artefakty nacházeli při práci na poli, při stavbách komunikací, domů a výkopových pracích.

Mezi nestory, kteří obohatili kojetínské muzeum, patřili Ladislav Červinka, Antonín Telička, muzejník Max Navrátil a v neposlední řadě Jan Vražina. K cenným exponátům patří například nedotčená laténská situla, která byla nalezena v roce 1887 u prvního strážního domku železniční dráhy směrem na Kroměříž. Dokládá keltské osídlení na Kojetínsku.

Zajímavý je i osud náhrobku Jana Pivce z Hradčan a Klimštejna, jehož část sloužila původně jako kámen v klenbě sklepa a později ji používali majitelé domu číslo 35 jako zátěž desky v sudu s kysaným zelím. Významné jsou i středověké nálezy z kojetínského náměstí a ulic, které dokládají silný ekonomický vzestup města v tomto období.

Výstavu doplňují i fotografie současného Masarykova náměstí a jeho proměny. Galerie VIC je otevřená od pondělí do pátku, a to od 9 do 11 hodin, a pak od 12.30 do 17 hodin.