„Dvakrát jsme velikonoční jarmark v minulých letech chystali, ale kvůli covidovým opatřením se jej nepodařilo uskutečnit. Teď se to konečně povedlo a i počasí nám vyšlo,“ pochvalovala si Renata Tšponová, vedoucí sdružení Anima Historica, které akci již tradičně pořádá ve spolupráci se skupinou historického šermu Markus M.

Na jarmarku nabízely své produkty tři desítky prodejců.

„Sortiment je letos pestrý - jsou tu dřevěné hračky pro děti, šperky, keramika, košíky a proutěné výrobky, ale také vitráže, tašky či trička. Nechybějí ani domácí sirupy, limonády, medovina, vína a sýry,“ vyjmenovala.

Nádherně zdobené kraslice vystavovaly hned tři malérečky. Například Alena Vyplelová z Kozlovic zdobí nejen slepičí, ale i husí a pštrosí vejce.

Na sto padesát motorkářů obsadilo v sobotu Masarykovo náměstí v Přerově, aby zahájili letošní sezonu. Motorkáři z různých koutů Moravy, ale i Polska vyrazili kolem půl druhé odpoledne na spanilou jízdu regionem
VIDEO: Motorkáři v Přerově zahájili sezonu spanilou jízdou, podívejte se

„Jsou tu barevné voskované kraslice, ale i děrované a vyvrtávané frézkou. Zajímavostí jsou i přírodní od slepičky araukana, která snáší zelenomodrá vajíčka. Nejvíce na odbyt jdou ale klasická bílá slepičí,“ popsala.

Náročnější je podle ní zdobení pštrosích vajec. „Nejprve si musíte rozvrhnout námět, posléze frézujete a vrtáte tak, aby vám to neprasklo. Potom se vejce vloží do sava a po vyjmutí maluje voskovou technikou. Já pštrosí vejce vždy ještě přestříkávám,“ vylíčila postup.

Zájemci si mohli ještě na poslední chvíli pořídit velikonoční pomlázku.

„Pletou se z vrbového proutí, ty klasické z osmi prutů, s košíčkem ze třinácti. Proutí na pomlázku by mělo být čerstvé a většinou se dozdobí pentlemi nebo mašlemi - na vesnicích sbírají mašle chlapci od dívek,“ řekla Martina Žilková ze Štěpánova, která pomlázky vyrábí. Letos šly podle ní hodně na odbyt také dřevěné řehtačky.

Přerované, kteří dorazili na Horní náměstí, mohli během dne zhlédnout celou řadu vystoupení. O úvod se postaraly děti ze Střediska volného času Atlas a Bios, historický šerm předvedly divákům hned tři skupiny - Nuntius Regis ze Želetavy, vsetínský Valmont a Markus M, který je zástupcem domácí scény. Orientální tance představila skupina Isanda, o dobovou hudbu se postarala přerovská hudební skupina Rabussa. Letošní novinkou byla také ukázka výcviku dravců.