Ještě vloni platili v Hranicích prodejci ovoce, zeleniny, květin a stíracích losů za každý metr čtvereční tržního místa pětadvacet korun denně. Letos už chce po nich město čtyřicet. Těm, co nabízejí jiné zboží, se z dřívějších 45 zvedla sazba na 80 korun.

„Ceny byly letos obecně závaznou vyhláškou zvýšeny po více než deseti letech, protože za tu dobu stouply i veškeré náklady. Například na čistění prostranství,“ vysvětlil hranický mluvčí Petr Bakovský.

Až donedávna byly před budovou bývalého kina Svět k dostání textilní výrobky, domácí potřeby a další druhy zboží, jež tam tržní řád prodávat zakazoval. Důsledkem bylo, že chodcům zůstávalo na chodníku jen velmi málo prostoru k projití. Poté, co se tento nešvar přetřásl na veřejné schůzi zastupitelů, se tam nabízený sortiment zúžil na ovoce, zeleninu a květiny.

Trhovců je ale před bývalým hranickým kinem k vidění stále méně. Například ve středu dopoledne tam se stánkem stála jen jediná žena.

„Platím denně čtyřicet nebo osmdesát korun, podle toho, kolik mám zboží. Nezdá se mi to moc,“ uvedla. Představit se ale odmítla.

V Lipníku metr za šedesát

V Lipníku nad Bečvou platí trhovci za metr čtvereční pronajaté plochy šedesát korun denně. Vloni ještě platili polovinu. Tržní místa jsou v tomto městě pouze na náměstí. V podloubí stojí stabilně dva stoly a na nich se dá zakoupit výhradně jen ovoce, zelenina, med, balené pečivo, cukrovinky, květiny nebo knihy. Jiné druhy zboží tam provozní řád tržiště zakazuje.

„Pokud se u nás koná jarmark, pak jsou stánky i na náměstí a jedná se o veřejný zábor. Sazby tam ale platí stejné,“ uvedla vedoucí odboru správy majetku lipenské radnice Denisa Kramplová. Při těchto jednorázových akcích bývají ovšem na pultech k vidění i jiné druhy zboží, než dovoluje tamní řád.

V Přerově je výrazně dráž u hřbitova

Přerov už zvyšoval sazby za pronájem tržních míst vloni. U Prioru a na Žerotínově náměstí platili původně trhovci denně 150 a dnes už 200 korun za každé okýnko dřevěného stánku. Zapůjčení stolu v téže lokalitě stálo dříve 100 a dnes už 150 korun, jinde platí od loňska jednotná sazba a sice stokorunová.

„Asi nejvíce se zdražila sazba u hřbitova. Tam jsme dříve vybírali 40 korun za stůl a dnes už tam také platí trhovci stokorunu,“ srovnala Iveta Zbranková z Technických služeb Přerov.

Sortiment stánkařů je v tomto městě velmi pestrý. U Prioru je dovoleno prodávat rukodělné výrobky, ovoce a zeleninu, kytice a věnce, kuchyňské zboží, hračky, knihy, keramiku a podobně. Také se tam smějí brousit nože, opravovat obuv, deštníky i sportovní nářadí. Stejné je to i v ulici Čechově a velmi podobné na Žerotínově náměstí a Velké Dlážce. U hřbitova jsou logicky k dostání výhradně jen věnce, kytice, chvojí, jmelí a svíčky.