Lidem, kteří kvůli tomu museli vyklízet své chatky, konečně svitla naděje v podobě nové dešťové kanalizace. Její budování teď ale sledují spíše s rozpaky.

„Jsme rádi, že se konečně začalo něco dít, ale čekali jsme, že stavba půjde ruku v ruce s našimi požadavky," postěžoval si jeden ze zahrádkářů Zdeněk Tyl.

Když na místo vtrhli stavebníci, nestačili se prý majitelé chatek lidé divit.

„Mysleli jsme si, že budou s každým z nás samostatně jednat tak, aby zásah co nejméně poznamenal přírodu. Mezi námi jedenácti zahrádkáři tedy převládá zděšení. Některé starší stromy pokáceli, strhli oplocení. Jeden pán přišel o studnu. Slíbili ale, že vše uvedou do původního stavu. Všichni jsme tedy v očekávání, zda tomu tak skutečně bude," podotkl.

Zahrádkářská kolonie podle něj v těchto dnech připomíná velké staveniště. Fakt, že se lokalita u nemocnice vždy po vydatnějších deštích promění v menší jezero, přinutil přerovské radní jednat. S živlem totiž majitelé zápasí i několikrát do roka, kdy jim voda, stečená z kozlovických polí, vstoupí do jejich obydlí. Dešťová kanalizace má vodu spolehlivě odvést do řeky Bečvy.

„Zahájili jsme výstavbu dešťové kanalizační stoky o průměru 600 milimetrů a v délce 300 metrů, která bude sloužit pro odvedení srážkových vod ze silnice. Kanalizace končí vyústěním v řece Bečvě. Její kapacita je 514 litrů za sekundu a pro stavbu bude použito betonové potrubí s pryžovým těsněním," shrnul náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Nový trávník a cesty

Stavba, která si vyžádá náklady tři a půl milionu korun, má být hotová do konce letních prázdnin. Pracovníci firmy se ale podle něj během úprav v zahrádkářské kolonii museli potýkat se stísněnými podmínkami, které je při práci omezují.

„Z toho důvodu bylo nutné dočasně odstranit oplocení některých zahrádek a vykácet překážející náletové, ale i ovocné stromy v trase kanalizace," vysvětlil Zdeněk Dostál z odboru správy majetku a komunálních služeb přerovského magistrátu.

Zahrádky, jež kvůli stavbě přišly o svá letitá oplocení, ale podle něj získají náhradu z poplastovaného pletiva.

„Na závěr stavby budou samozřejmě provedeny terénní a zahradnické úpravy. Na pozemcích, jichž se stavba dotkla, založíme nový trávník a na cesty položíme drcené kamenivo," ujistil Zdeněk Dostál.