„Dnes je dobře, kdyby bylo o deset stupňů víc, tak jsou všichni na zahrádkách," zasmál se jeden z pořadatelů Vladimír Wnuk.

„První ročník se uskutečnil druhý březnový víkend roku 1981. Pořádali jsme ho společně s kolegou Jirkou Caletkou, který už zemřel. Proto jsme k názvu akce přidali dovětek memoriál Jiřího Caletky," pokračoval Wnuk, jenž stál přímo u zrodu akce.

Původně byla jediná, padesátikilometrová trasa, které se hned poprvé účastnilo 396 zájemců. Další roky se chodila dokonce i stokilometrová délka. Poslední léta převažuje spíš tendence přilákat mladé rodiny s dětmi. Nekratší trasa je 15 km.

„Je to ideální vzdálenost, aby přišlo více lidí. Zároveň můžeme cestu protáhnout po okolí Přerova i kvůli vzduchu," dodal pořadatel. Přiznal, že nejvíce účastníků je z Přerovska, ale přijeli i lidé z Čech. Letos statistika hlásí i skupinku ze Slovenska a jednoho Poláka.

Lidé se na událost, která je zapsaná v kalendáři každého nadšeného turisty, stále vrací. „Strašně to utíká. Dříve jsme chodili 50km, teď už je pochod symbolický. Je to hlavně o setkání. Vybereme si kratší trasu, kde posedíme a společně zavzpomínáme. Člověk se těší na setkání s přáteli," řekl dvaasedmdesátiletý Vladislav Brňovjak z Nového Jičína, který Přerovskou padesátku absolvoval už poněkolikáté.

Z celkového počtu 216 turistů si nejdelší trasu vybralo 23 odvážlivců. V cíli všechny čekal, kromě diplomu a občerstvení, i dobrý pocit z příjemně prožitého dne. 

Trasy:

50 km:

Přerov – Horní Moštěnice – Dobrčice – Stará Ves – Holý kopec – Karlovice –

Prusinovice – Dřevohostice – Nahošovice – Hradčany – Podolí – Tučín – Kozlovice – Přerov;

35 km:

Přerov – Horní Moštěnice – Dobrčice – Přestavlky – Stará Ves – Holý kopec –

Karlovice – Líšná – Domaželice – Podolí – Tučín – Kozlovice – Přerov;

30 km: Přerov – Dobrčice – Stará Ves – Karlovice – Kocanda – Beňov – Újezdec – Přerov;

22 km: Přerov – Horní Moštěnice – Dobrčice – Beňov – Újezdec – hvězdárna – Přerov;

15 km: Přerov – Lověšice – Švédské šance – Újezdec – hvězdárna – Přerov

Autor: Iva Najďonovová