Od soboty 23. dubna bude model k vidění v bývalém augustiniánském klášteře ve Šternberku na Olomoucku.

„Umístěný bude ve velkém sále objektu, je dlouhý asi tři a široký dva metry. Postupně k modelu kláštera přibude model klášterního pivovaru a chmelnice," řekla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Podotkla, že hlavním posláním modelu ve Šternberku je ukázat, jak kláštery v minulosti fungovaly, jaká byla jejich náplň a účel.

„Model bude nasvícen tak, aby návštěvníci mohli nahlédnout do všech jeho zákoutí, zespodu budou viditelné krypty, což bude zajímavé zejména pro děti," řekla mluvčí.

Model typického středověkého kláštera včetně vybavení jednotlivých místností a figurek mnichů vyrábí studenti Střední řezbářské školy v Tovačově.

Výroba modelu tradičního středověkého kláštera. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Model je pořízen jakou součást projektu Historické souvislosti a my, který podporuje Olomoucký kraj i město Šternberk.

„Zveme všechny zájemce v sobotu 23. dubna od 14 hodin do objektu bývalého augustiniánského kláštera ve Šternberku nejen na prohlídku modelu, ale také na tanec v podání sólisty Moravského divadla v Olomouci Ivo Jambora, zpěv Josefa Knopfa, ochutnávku vín a besedu s odborníky na restaurování památek. Připraveno bude také maňáskové divadlo pro děti," doplnila Irena Černocká.