Program posluchačům letos nabídl čtyři kapely, zatímco dříve se jich na podiu vystřídalo i deset. V hledišti tak zdaleka nebylo nabito jako v minulých letech.

Organizátoři připustili, že se portál možná konal letos naposledy. Důvodem je malý zájem návštěvníků, ale také nedostatečná finanční podpora ze strany sponzorů.

„Už loni jsme byli nuceni přemístit scénu Tovačovského portálu, a to ze zámecké zahrady sem na zámecké nádvoří.

Přece jen, když přijde dvě stě lidí na nádvoří, tak to vypadá mnohem optimističtěji, než když dorazí do rozlehlého zámeckého parku,“ vysvětila dramaturgyně Tovačovského portálu Arana Adlerová.

Podle organizátorů důvodů, proč už akce tolik neláká, je několik.

„Lidé si asi vybírají velké festivaly jako je třeba Mohelnický dostavník, kde mohou i přespat, nebo folk už prostě tolik neláká. Každopádně je to škoda. Byla to akce, která přesahovala hranice našeho regionu. Propagovala nejen zámek, ale celý Tovačov,“ dodala Arana Adlerová.

Kvalitní hudba

Přesto letošní jubilejní dvacátý ročník Tovačovského portálu nabídl posluchačům kvalitní hudbu. Program zahájila kapela Evelína z okolí Brna, pro kterou napsala několik textů slavná brněnská spisovatelka Simona Monyová.

„Hrálo se nám tady dobře. Je tu vynikající akustika. Škoda, že nepřišlo trochu více lidí, i když na druhou stranu se ani nedivím. Komu by se v takovém vedru někam chtělo,“ svěřila se po skončení koncertu zpěvačka a houslistka kapely Evelína Eva Černíková.

Na festival dorazila hrstka skalních příznivců, ale objevily se i nové tváře.

„My jsme tady úplně náhodou. Jen projíždíme, stavili jsme se na zámek a najednou jsme zjistili, že je zde i festival. Chvíli se zdržíme a potom vyrazíme směr Vsetín,“ svěřila se Jana Martínková.

Kapelu Evelína vystřídala na podiu skupina Noaco z Litovle. Večerní část programu patřila Pavlu Tabáskovi. Největším lákadlem pak byla slovenská skupina Korben Dallas, která na scéně působí od roku 2010 a na svém kontě má 5 alb.

autor: Dagmar Rozkošná