I proto bylo nejčastějším tématem debaty návštěvníků Portálu právě počasí: „Tady v Tovačově spadlo ráno sotva pár kapek. V Přerově sice zapršelo, ale jen někde," sdělovali si přítomní své postřehy.

Sedmnáctý ročník festivalu ale lákal na skvělou muziku, a tak se zámecký park i přes tropická vedra během sobotního odpoledne zaplnil.

„Naše obavy z toho, že festival zanikne, se naštěstí nenaplnily. Město se rozhodlo tradiční akci podpořit, takže to teď vypadá rozhodně optimističtěji než před časem," řekla hlavní organizátorka akce Arana Adlerová.

Za zachování Tovačovského portálu podle ní „lobovala" i řada kapel, které na něm v minulosti vystoupily.

Hudebníci jsou totiž přesvědčeni, že festivaly „rodinného" typu by neměly zaniknout.

„Například Honza Unger ze skupiny Zrní prohlásil, že má rád menší festivaly, které jsou především pro lidi," podotkla.

Právě kapela Zrní bylo letos hlavním tahákem Tovačovského portálu, který začal už v pátek na nádvoří zámku koncertem skupiny Tranzan.

„Je asi úplně jedno, kdo tady v Tovačově hraje, protože atmosféra je naprosto skvělá. Je tu energie, která není ve fyzikálních ani matematických tabulkách," pochvaloval si vnímavé publikum zpěvák skupiny Radek Malý. Tranzan zahrál posluchačům i během hlavního festivalového dne.

Dramaturgie odpoledních koncertů byla pestrá – pořadatelé se snažili namíchat to nejlepší z každého žánru – od trampské hudby přes folk a bluegrass až po písničkáře a irskou muziku. Lidé se tedy rozhodně nenudili.

Na podiu se vystřídali Freďáci, kteří hrají country s nádechem bluegrassu, folk punkový písničkář Dan Vertigo a skupina Tempo di vlak z Ostravy, jež hraje moderní trampskou muziku.

Posluchačům rozproudila krev také skupina Acoustic Irish. Ta hraje „irskou a keltskou muziku s nádechem Beskydských hor".

„Lahůdkou pro milovníky dobrého bluegrassu je skupina Monogram, která byla zvolena bluegrassovou kapelou roku 2015 na prestižním evropském festivalu EWOB v Holandsku," řekla Arana Adlerová.

Ozdobou festivalu byla i skupina Jananas, po níž následovala hvězda večera – Zrní.

Jen country bál se letos nekonal a pořadatelé vypustili také posezení u táborového ohně.

Důvod byl prozaický – sucho a varování hasičů před požáry.

Návštěvníci festivalu si pohodu užívali. A neváhali dokonce ani v tropických vedrech vystoupat na nově opravenou věž tovačovského zámku.

„Už dopoledne bylo u brány třicet lidí. Mnozí přijeli vláčkem z Kojetína a nenechali si ani v tomto počasí ujít krásný výhled do okolí ze zdejší věže," uzavřela kastelánka zámku Květa Zajícová.