Být rybářem nebo náhodným kolemjdoucím, který se přišel pokochat pohledem na poklidnou hladinu tovačovských jezer, možná se trochu leknu.

Z pohodové siesty totiž v úterý dopoledne vytrhli návštěvníky policisté, kteří se nečekaně vynořili z houští v doprovodu novinářů. Policejní akce s názvem Voda 2020 - Tovačovská jezera odstartovala - na souši i ve vodě.

Kontroly na tovačovských jezerech, pro která se mezi místními vžil název Donbas, se staly letním evergreenem. Policisté k nim mají důvod. Už v minulosti totiž hříšníkům, kteří se přijeli zchladit ve zdrojích pitné vody, rozdávali pokuty.

Ke střetu autobusu se dvěma osobními auty došlo v pondělí v ulici Velká Dlážka v Přerově.
V Přerově se srazil autobus se dvěma auty, jeden zraněný

Koupačka ve zdroji pitné vody?

Přestože jezera Tovačov I - sever a Troubky II slouží jako zásobárna pitné vody pro Přerovsko, milovníkům léta to nevadí. Klidně se namažou opalovacím krémem a navonění skočí do studených vln.

Odlehlejší zákoutí zase slouží odvážlivcům, kteří se chtějí vykoupat bez plavek.

Časté je i porušování zákazů vjezdu, krádeže v zaparkovaných autech nebo strhávání cedulí, upozorňujících na zákaz koupání. Ze čtyř tovačovských jezer je povoleno koupání jen v jediném. A policisté jen loni oznamovali dvanáct přestupků na Báňský úřad, který rozhoduje o výši pokuty.

Akce startuje u Skašovského jezera, ve kterém probíhá těžba písku.

„Na koupání to dnes nevypadá, takže se zaměříme na odhalování přestupků u vody - pytlačení, neoprávněný vstup do ochranných pásem vodního zdroje a do důlního díla, kde probíhá těžební činnost,“ vysvětluje vedoucí obvodního oddělení policie v Kojetíně Kamil Jarušek. Za neoprávněný vstup mohou hříšníci vyfasovat pokutu až 15 tisíc korun.

Přerovská fotografka Iveta Juchelková vystavuje své nevšední snímky v Galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou. Expozice má  název Ženy v odstínech šedi.
Přerovská fotografka Iveta Juchelková odhaluje ženy v odstínech šedi

První domluva, pokuta až na druhém místě

Zmapovat chování návštěvníků tovačovských jezer je poměrně náročné.

„Terén je místy nepřístupný, takže využíváme čtyřkolku a máme možnost kontrolovat okolí i ze člunu ve vodě,“ popisuje. Vyrážíme na jezero v policejním člunu, který využívají záchranáři napříkad při povodních.

„Je to stabilní loď, vyplněná pěnou, takže by se mělo jednat o nezničitelné a nepotopitelné plavidlo. Člun je poháněný osmdesátikoňovým motorem a jeho výhodou je odolnost - dá se najet špicí na břeh, snadno se spouští a je s ním snadná manipulace. Má minimální ponor a dostatečný výkon na to, aby si poradil i s proudem,“ představuje stroj Antonín Tala z pohotovostní eskortní policie.

Brázdíme po jezeře ve snaze dopadnout škodnou a zachytit jakýkoliv nelegální pohyb. Na vodní ploše totiž platí zákaz koupání i zákaz jízdy motorových vozidel, protože se jedná o důlní dílo a probíhá tu těžba.

„Koupání je tady hodně nebezpečné, protože se ve vodě nacházejí lana, která kotví plavební stroje a těžební zařízení. Břehy jdou navíc strmě dolů, takže jsou tu nebezpečná místa. Přestože je voda krásná a čistá, je rizik více a nestojí za to je pokoušet,“ upozorňuje.

Hříšníkům se většinou policisté snaží domluvit a vysvětlit jim, proč se ve vodě nemohou pohybovat. Pokuta je až na druhém místě.

Houbaření na Prostějovsku v červenci 2020 - hřib dubový
Masáci, dubáci i lišky. Rostou, ale červivost je vysoká. A ten bordel v lesích

"Jen ať sem chodí častěji"

Po celou dobu plavby uprostřed nádherné přírody potkáváme pouze skupinku rybářů, která už od břehu hlásí, že má všechny potřebné doklady v pořádku. Přesouváme se tedy - tentokrát už autem - k dalšímu jezeru, kde platí zákaz koupání.

„Dostali jsme hlášení od hlídky na člunu, že se tady pohybují nějaké osoby, takže je jdeme zkontrolovat,“ oznamuje policista. Vyrážíme za ním do terénu a u břehu nás vítá trochu rozpačitě jeden z místních rybářů. Není tu poprvé a předkládá hlídce rybářský lístek i povolenku. Doklady má v pořádku.

Kontrola mu nevadí. „Jen ať sem chodí častěji. Před dvěma lety jsem tu měl zaparkované auto, rozbili mi sklo a sebrali peněženku. Měl jsem škodu za 10 tisíc škodu,“ postěžuje si nahlas František Hloušek.

„Mám povolenku na celou republiku, takže můžu chytat ryby kdekoliv. Už jsem tu chytl kapry a amury vždycky lákám na mirabelky,“ prozrazuje.

Oprava frekventované silnice I/55 Olomouc - Přerov u Vsiska, 7. července 2020
Tah Olomouc - Přerov zaškrtily opravy silnice. Takto to tam vypadá

Annínské jezero: jediné povolené koupání

Poslední zastávka je u Annínského jezera, ve kterém se lidé mohou koupat. Do vody to ale nikoho neláká, a tak potkáváme zase jen rybáře. „Provozní řád“ si poctivě nastudoval.

„Správně by se mělo koupat jen na pláži - ve vodě je natažené lano, za které se už nemůže,“ ukazuje rukou.

Z obklopení policistů ho vysvobozuje kapr, který právě zabral. Sedne se synem do člunu a vyráží na jezero.

S výsledkem zátahu jsou policisté spokojení - prohřešků bylo totiž minimum.

„Během akce jsme zkontrolovali 43 osob, z toho tři vůdce plavidla, třináct rybářů a deset cizinců. Zjistili jsme pouze jeden přestupek. Na plavce jsme nenarazili,“ shrnuje policista Kamil Jarušek.

Ve srovnání s minulými lety tedy na jezerech panuje relativní klid. Nutno však dodat, že prázdniny jsou teprve na začátku.

Ilustrační foto
Loupež ve Škodově ulici: chodce povalili na zem a okradli