Škola otevřela o víkendu brány široké veřejnosti a řezbářské i truhlářské exponáty tak zhlédly desítky spokojených návštěvníků. Na dvoudenní výstavě v areálu školy obdivovali lidé umělecké exponáty ze dřeva, které zhotovili talentovaní studenti školy, ale mohli pozorovat řezbáře a truhláře přímo při vzniku nového díla.

„K nejzajímavějším uměleckým kouskům patří vytesaná socha Šternberské madony, kterou zhotovil jeden ze studentů podle originální gotické sochy nalezené v Babicích u Šternberka. Dalším unikátem je i replika dubové egyptské truhly,“ přiblížil některé exponáty vedoucí učitel odborného výcviku Střední řezbářské školy v Tovačově Zdeněk Stráněl. Student, který truhlu vyráběl, si podle jeho slov všechny součásti, včetně tří vrstev kůže, sehnal úplně sám. Snad největšího uznání se dostalo dvěma bývalým studentům školy, kteří pracovali na zakázce pro anglickou královnu.

„Bratři Michal a Lukáš Šrotířovi byli velmi precizní hlavně při výrobě betlémů. Není divu, že se jim podařilo získat tak významnou zakázku u královského dvora. Pro anglickou královnu vyráběli dvě sochy psů na pozlacený rodový erb,“ vylíčil Stráněl. Studenti z řezbářské školy v Tovačově jsou vyhlášení i díky replikám historického nábytku.

V současné době například restaurují dveře starých měšťanských domů pro krajské město. „Olomouc je sice významným historickým městem, ale celkový vzhled metropole hyzdí zchátralé vstupní dveře měšťanských domů. Někteří jejich majitelé se na nás obrátili, abychom jim oprýskané dveře zrestaurovali, “ popsal Stráněl. Na dvoudenní výstavce mohli lidé pozorovat truhláře a řezbáře při práci v dílnách. Student druhého ročníku Patrik Jurička popisoval třeba technologii výroby dřevěného kříže.

„Nejdříve se dlátem vyřezávají základní tvary ornamentů, což je asi nejpracnější. Když jsou všechny výtvarné prvky hotové, dřevo se namoří a navoskuje. Výroba jednoho kříže zabere tři dny času,“ vylíčil Jurička.