Těžební společnost Českomoravský štěrk vybuduje na nové pláži o délce tři sta metrů tři pozvolné vstupy do vody a tři přístupové lávky.

V areálu bude zajišťovat také odvážení odpadků, sečení trávy a servis toalet. Těžaři rozšíří i přístup do vody mimo pláž, a to na čtyřnásobek současné délky břehu.

„Výsledky nedávné ankety a koneckonců i referenda o rozšíření těžby čteme mimo jiné jako jasný vzkaz, že obyvatelé města nejsou spokojeni s tím, co jim zde zůstává po těžbě štěrkopísku. Rozhodli jsme se jim vyjít vstříc a vytvořit z Annínského jezera opravdové koupaliště,“ řekl Vlastimil Polišenský, závodní z pískovny v Tovačově.

Tovačovská jezera. Ilustrační foto
Nové jezero? V Tovačově se bojí rozšíření těžby, chystá se referendum

Přibude i další infrastruktura?

Na veřejném projednávání záměru o rozšíření těžby štěrkopísku, které se konalo loni v září ve sportovní hale, zazněly na toto téma časté výhrady místních.

„Rekultivace po ukončení těžby zcela vymizela a břehy jsou v katastrofálním stavu. Co s nimi chcete dělat?,“ ptal se třeba v diskusi jeden místních.

„Za tu dobu, co se těží písek, byly investice nula nula nic,“ poznamenal jiný z občanů.

Většímu rekreačnímu využití podle zástupců společnosti Českomoravský štěrk až dosud bránily vysoké břehy bez přístupových prvků.

Nyní bude k dispozici střídavě každých padesát metrů buď lávka se schodištěm a zábradlím, nebo pozvolný svah zapřený lomovým kamenem, přesypaný hlínou a zatravněný.

„Věříme, že postupně přibude další infrastruktura a tato lokalita se promění ve vyhledávanou destinaci milovníků koupání,“ doplnil Vlastimil Polišenský.

Osecký Jadran na začátku dubna 2021
Pláž i cyklokemp. Chtěli bychom zvelebit okolí Jadranu, říká starosta

Úpravy hotové do léta

Původní prostory vyhrazené ke koupání v Annínském jezeře jsou ve vlastnictví společnosti Českomoravský štěrk a město si je dlouhodobě pronajímá za symbolickou jednu korunu.

K prodloužení pláže a přístupových břehů mimo ni těžaři připravili novou nájemní smlouvu se stejně vstřícnými podmínkami.

Stavební práce zahrnující úpravy břehů a konstrukci lávek by měly být hotové na jaře. S příchodem teplého počasí už by mělo být tedy vše připraveno na novou koupací sezonu.

Starosta Tovačova Marek Svoboda vnímá snahu o zlepšení podmínek ke koupání jako vstřícný krok.

„Lidem dlouhodobě vadí, že se v Tovačově těží, ale pro místní se nic nedělá. Novou smlouvu schválíme, protože je pro město výhodná. Úklid komunálního odpadu v okolí jezera a údržbu si navíc společnost zajistí sama,“ zhodnotil starosta.

Místní referendum v Tovačově, lidé rozhodují o rozšíření těžba štěrkopísku. 8. října 2021
Referendum v Tovačově: lidé řekli těžbě štěrkopísku jasné NE

První pískovna z roku 1951

První pískovna vznikla v Tovačově už v roce 1951, lokalitě se tedy těží už sedmdesát let. V prostoru, kde je dnes soustava průzračných Tovačovských jezer, se původně nacházela pole.

„Zajímavostí je, že štěrkopísek vytěžený v této oblasti se použil mimo jiné při výstavbě pražského metra. Díky těžbě získala lokalita rozsáhlé vodní plochy k rekreaci, rybolovu, ale i k čerpání pitné vody. Citlivý přístup k těžbě a následné rekultivaci vytvořil také příznivé podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Dnes žije v okolí jezer asi 70 druhů ptáků a v jezerech samotných více než 30 druhů ryb,“ uvedl mluvčí společnosti Českomoravský štěrk Marek Tláskal.