Investice za 140 milionů korun je vůbec největší v historii podniku, jehož vznik se v Přerově datuje do roku 1872.

Stavba budovy nové stáčírny a instalace technologií trvala osmnáct měsíců.

„Jedná se o nejvyšší jednorázovou investici v posledních dvaceti letech, která výrazně modernizuje stáčení piva do sudů, plechovek a PET lahví. Současně umožňuje i nový režim skladování piva a uskladňuje jeho následnou expedici,“ přiblížila mluvčí pivovaru Zubr Hana Matulová.

Nová stáčírna byla zbudována v proluce v Havlíčkově ulici, a to na místě několik let nevyužívaných objektů garáží a někdejší ledovny.

„Moderní stáčírna splňuje nejnáročnější kritéria pro potravinářské provozy, ale představuje i řadu pozoruhodných technických řešení, jež jsou v tuzemském pivovarnickém průmyslu ojedinělá,“ doplnila.

Hlavní novinkou je paletizace plechovek a PET lahví pomocí robotických pracovišť.

„Roboti zajišťují také depaletizaci plechovek, tedy jejich naskladňování na pás, jenž je dopravuje k plnění. Robotická je i komplexní manipulace se sudy,“ přiblížila ředitelka přerovského pivovaru Zubr Nataša Rousková.

Více piva do kegů a petek

Podle ní to ale neznamená, že by stroje nahradily člověka. „Zaměstnanci jsou v plném složení, robotický systém pouze umožnil eliminovat těžkou fyzickou práci,“ podotkla. Stáčení piva zajišťují tři linky s celkovou kapacitou 35 tisíc litrů piva za hodinu.

„K navýšení objemu došlo především u plnění KEG sudů a PET lahví, a to jako reakce na zvýšenou poptávku,“ doplnila.

Přerovský pivovar uvádí nyní na trh novou 1,5 litrovou PET láhev, která se od té původní výrazně liší ergonomickým tvarem pro lepší uchopitelnost, etiketou a inovované je i její složení. „Novým obalům a etiketám věnujeme velkou pozornost. Petka je ideální na cesty, v sezoně tedy počítáme s růstem odbytu,“ řekla Rousková.

Projekt nové stáčírny a centrálního skladu je součástí desetileté etapy modernizace a rekonstrukce pivovaru, která si dosud vyžádala náklady 320 milionů korun. Plánovaný výstav pivovaru činí letos 270 až 300 tisíc hektolitrů, ovlivní ho ale především počasí. Holding PMS Přerov, pod který spadají přerovský, hanušovický a litovelský pivovar, v současné době zaměstnává kolem pěti set zaměstnanců.