Technické služby řeší situaci dodnes.

„Cestovala jsem z Londýna a hrozně se těšila domů. Vystoupila jsem z vlaku a chtěla si objednat taxíka domů. Ocitla jsem se ale uprostřed naprosté tmy, jako kdybych nebyla v Přerově, ale v poslední vesničce za lesem,“ popsala svůj nedávný zážitek jedna z obyvatelek Přerova Dana Plšková. Podle ní svítila ze tmy jako záchranný maják pouze světla taxíků, jinak nebylo vidět na krok.

Na problém upozorňují i taxikáři.

„Přibylo nám zákazníků. Lidé, kteří chtějí odvézt z nádraží domů, teď volají mnohem častěji. Bojí se totiž projít ve tmě přes Škodovu ulici, a tak raději přivolají nás,“ popsal majitel přerovské taxislužby Zdeněk Klusák.

Bez osvětlení byly delší dobu nejen Husova ulice v bezprostřední blízkosti nádraží, ale i Škodova a Kojetínská.

„K problémům došlo v souvislosti s prováděnou demolicí domu ve Škodově ulici,“ vysvětlil František Němčák z Technických služeb města Přerova.

Zbývá rozsvítit Kojetínskou

Pravděpodobně místní Romové ukradli ve Škodově ulici elektrický rozvaděč, který zásoboval elektřinou několik okolních ulic, i s celou kabeláží.

„Naštěstí to nikoho nezabilo, ale následky události odstraňujeme dodnes. V okolí nádraží už se z velké části svítí a ještě nám zbývá přivést elektřinu do Kojetínské,“ řekl Němčák.

Prováděné stavební práce jsou podle něj častým důvodem toho, proč se v některých částech města načas přestane svítit.

„Problém nastal před časem i na Jižní čtvrti, kde se měnily kabely,“ řekl.

Bez elektřiny se kvůli výměně vadné fotobuňky ocitli také obyvatelé místní části Přerova Žeravic.

Vypínat elektřinu? Tak šetřit nemusíme

Jak ale ujistil radní a jednatel přerovských technických služeb Václav Zatloukal (ČSSD), město zatím nemusí šetřit natolik, aby se v některých částech Přerova vypínalo osvětlení cíleně.

„Zrovna teď testujeme nový systém, který by městu přinesl výrazné úspory. Pokud se osvědčí, tak ho zakoupíme. Snažíme se ale dělat vše pro to, aby se lidé cítili ve městě bezpečně – nasvěcujeme přechody pro chodce i bezpečností ostrůvky,“ uzavřel.

NA OKRAJ OD PETRY POLÁKOVÉ-UVÍROVÉ

Konec starých časů

Jste tady! Vítejte ve městě snů! Přesně tak by měli vnímat cestující, kteří právě vystoupili z vlaku, příjezd do města. Jakéhokoliv. Naši předkové to věděli, a proto bylo v minulosti celé okolí přerovského nádraží ukázkou stylu a velkoleposti. Přímo naproti nádražní budovy se pyšnil výstavní hotel Grand, další vitrínou Přerova byla i nedaleká Škodova ulice. O úpravu okolí přednádraží se staral také sousedící podnik Kazeto. Komunisté ale v padesátých letech nastěhovali do Škodovy ulice nepřizpůsobivé občany. Duch doby to vyžadoval – likvidace buržoazních přežitků i se vším, co je představovalo, byla nezbytná součást třídního boje. A bojuje se stále, jak ukazuje další osud Škodovy ulice. Fakt, že se v jednu chvíli celé okolí nádraží ponořilo do tmy, protože naši přičinliví občané ukradli elektrický rozvaděč, vypovídá o smutném konci starých dobrých časů. Jste tady, v Přerově! Vítejte ve městě plném tmy!