„Cukrovka je daň za špatný životní styl, spočívající hlavně v nezdravé stravě, zvýšeném příjmu energie potravou a obezitě. S touto nemocí se pojí nejen vysoká hladina cukru v krvi, ale i vysoký krevní tlak. Tři čtvrtiny diabetiků umírají na choroby srdce a cév, a právě vysoký tlak má na tom velký podíl,“ uvedla vrchní sestra interního oddělení přerovské nemocnice Kateřina Vlčková.

Na akci návštěvníkům radily, jak zlepšit životosprávu, takzvané nutriční terapeutky. „Právě fyzická aktivita a pravidelné cvičení můžou totiž snížit riziko rozvoje diabetu druhého stupně až o čtyřicet procent,“ dodala.

Nechat si změřit krevní tlak a zjistit hladinu cukru přšli také zástupci vedení města. „Cukrovka je velmi rozšířená, ale když mi lékaři sdělili, že mezi lidi, ohrožené touto nemocí, patřím i já, zaskočilo mě to a v první chvíli jsem se nevyhnul panice. Teprve časem jsem začal více přemýšlet o své životosprávě,“ shrnul primátor Jiří Lajtoch. (ČSSD).

„Prevence je velmi důležitá, proto město takové akce podporuje,“ dodala také vedoucí oddělení sociálních věcí a zdravotnictví přerovského magistrátu Jana Žouželková. (pu)