„V minulosti žilo na ubytovnách kolem osmi stovek lidí - čísla z konce loňského roku ale potvrzují opačný trend. K poklesu došlo ve všech sledovaných kategoriích - počtu ubytovaných, rodin s dětmi i lidí, kteří se do Přerova přistěhovali z jiných míst,“ shrnula Marta Šintáková, vedoucí oddělení sociální prevence přerovského magistrátu.

Ještě před půl rokem žilo v ubytovnách 405 lidí, zatímco dnes je jich 350.

„Také počet rodin s dětmi poklesl z původních 41 na 35 a ke snížení ze 144 na 130 došlo i u mimopřerovských obyvatel,“ upřesnila.

Cimrmani vyprodali Městský dům v Přerově.
Divadlo Járy Cimrmana vyprodalo Městský dům

Bezdávková zóna se osvědčila

Situace se začala výrazně zlepšovat poté, co radnice přistoupila k vyhlášení oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Město má od loňského roku „bezdávkovou zónu“, jejíž hranice tvoří šest problémových ulic - Dluhonská, Husova, Kojetínská, Škodova, Tovačovská a Tovární.

Do domů na této adrese se už nemohou stěhovat noví nájemníci, kteří žijí jen ze sociálních dávek. Úřad práce jim nepřizná doplatek na bydlení, na byt či ubytovací zařízení.

„Vliv má ale už dříve uplatňovaná stavební uzávěra, díky níž v Přerově nerostou další ubytovny, a pozitivní dopad má rovněž přímá sociální práce na ubytovnách. Některé lidi už se podařilo zařadit do projektu tréninkového bydlení a úzce spolupracujeme s úřadem práce,“ doplnila Marta Šintáková.

Mosty u Vinar a Čekyně, které jsou součástí dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem.
Mosty jsou v provozu, zbývá úsek na Olomouc

Zánik ubytoven

V Přerově zanikly sociální ubytovny, které kdysi město nechvalně „proslavily“. Skončil nejen lazaret romského podnikatele Pavla Mirgy, ale i jeho pozdější ubytovny v Dluhonské a Tovární.

„Objekt v Dluhonské leží ladem, je zdevastovaný a stahují se sem asociálové. Prázdná je i budova v Tovární. K výraznému poklesu došlo i po uzavření ubytovny Chemik a skončit musel loni v říjnu i provozovatel zařízení ve Škodově ulici - budova je totiž určena k demolici kvůli plánovanému průpichu města,“ zmínila. V současné době je na území města třináct sociálních ubytoven.

Asistenti prevence kriminality v Přerově. Ilustrační foto
Asistentů prevence v ulicích Přerova ubylo. Nekončíme, ujišťuje radnice

Čeká Chemik demolice?

O dalším osudu osmipatrové budovy Chemiku, která se uzavřela před rokem, budou rozhodovat na svém zasedání 25. února zastupitelé. Jejich předchůdci zvedli ruku pro zbourání objektu.

„Hodnota zakázky na demolici se navýšila na 25 milionů korun. Objekt se má totiž postupně rozebírat, protože těsně sousedí s jiným panelovým domem. Zastupitelé tedy musejí rozhodnout, jestli chceme bourat i přes zvýšené finanční náklady,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Pokud by zastupitelé původní záměr na demolici Chemiku, který schvalovali jejich předchůdci, neposvětili, bude se pro něj hledat nové využití.

„Ve hře je více alternativ. Činnost Chemiku byla ukončena, aby zde nebyla ubytovna, což platí. Město ale může tento objekt využít i jinak,“ uzavřel náměstek primátora Petr Kouba (ODS).

Ilustrační foto.
Nejvíc lidí přišlo k volbám v Dluhonicích, v Předmostí to byl debakl