Umělecké dílo s názvem Tilia, výjimečné pohnutým osudem svého vzniku, zdobí travnaté prostranství nedaleko budovy Městského úřadu a čeká na slavnostní odhalení.

Kovaná plastika se zaskví v plné kráse už v sobotu, kdy se v Lipníku uskuteční její slavnostní odhalení. Osazování díla na kamenný sokl přihlížela v úterý na náměstí v Lipníku dcera Alfreda Habermanna Christine a práce sledoval také umělecký kovář Pavel Tasovský, v jehož dílně plastika vznikala, spolu s lipnickým starostou Miloslavem Přikrylem.

„Jsme pyšní na to, že bude poslední dílo Alfreda Habermanna právě v Lipníku. Plastiku s názvem Tilia jsme si u něj objednali už v roce 2007 a moc nás mrzí, že se nedožil jejího slavnostního odhalení,“ řekl starosta Přikryl.

Město Lipník podle pověsti vzniklo vykácením lipového háje a má tedy lípu ve svém názvu. Kovaná plastika vznikala dva a půl měsíce v ateliéru uměleckého kováře Pavla Tasovského v Náměšti nad Oslavou.

Právě on spolu s dcerou nestora uměleckého kovářství Christine Habermannovou pomáhal dílo vytvářet. „Měli jsme nelehký úkol. Mysleli jsme si, že budeme plastiku realizovat za přítomnosti Alfreda Habermanna. To se ale bohužel nestalo. Pro mě bylo tedy asi nejnáročnější zhotovit dílo bez komentáře. Museli jsme vyrobit a zároveň pochopit dílo, a také pokračovat v duchu Alfreda Habermanna,“ shrnul své pocity jeden ze spolutvůrců Tilie Pavel Tasovský.

Kovaná plastika je vysoká 2,2 metrů, široká 4 metry a usazena je na kamenném soklu o výšce 110 centimetrů. Podle Tasovského vznikala podle zmenšeného modelu z kované oceli.

„Asi nejnáročnější a nejzdlouhavější byla výroba jednotlivých listů, každý z dílů má totiž kolem padesáti kilogramů. Náročná byla i kompletace,“ popsal. Radost z osazení kované plastiky v Lipníku nad Bečvou má i dcera Alfreda Habermanna Christine.

„Otec měl velmi intenzivní vztah k Lipníku i Helfštýnu, takže jsem ráda, že se jeho poslední dílo podařilo dokončit,“ řekla. Habermannová je zároveň autorkou srdce plastiky. „Smaltovaný barevný kruh ve středu Tilie má symbolizovat začátek něčeho nového, novou energii, oheň a životní sílu,“ vysvětlila Christine.