Společnost Skanska z lomu vytěžila již 55 tisíc tun kameniva

Ještě před samotným zahájením odstřelů v lomu, jehož vlastníkem jsou Kamenolomy České republiky, provedla na vlastní náklady společnost Skanska, která zde těží kamenivo, které putuje na stavbu dálnice D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Přerovem, monitoring vody ve studních.

Strach o spodní vodu přetrvává zejména v chatové oblasti, sousedící přímo s lomem.

„O spodní vodu obavy stále máme, především teď, když je sucho. Konzultovali jsme možnost, že oslovíme Skansku, která zde provádí monitoring, aby jej udělala znovu a právě v tomto období,“ připustil starosta Veselíčka Tomáš Šulák.

Opakovaná měření

Provedení monitoringu nevylučuje ani samotná Skanska.

„Měření hladin ve studních v blízkosti lomu Veselíčko proběhlo před plánovaným zahájením prací v červnu minulého roku a další letos v březnu. Uvažujeme ale také o měření na přelomu července a srpna a následně pak po dokončení prací v listopadu letošního roku,“ konstatovala mluvčí Skansky Tereza Mitošinková, která dodala, že se prašnost v lomu a jeho okolí snaží minimalizovat.

„Drtič v lomu je vybaven zkrápěním. Komunikace jsou navíc pravidelně zkrápěny kropícím vozem, a také čištěny samosběrným zametacím vozem,“ doplnila.

Obec se brání u soudu

Obec se proti obnovení těžby kamene bránila u soudu, na verdikty však stále čeká.

„Stále čekáme na výsledky soudů, podali jsme kasační stížnost na Nejvyšší správní soud ohledně povolení vjezdu vozidel, dále jsme dali podnět ombudsmanovi s tím, že se obec nemůže domoci práva, a také máme žalobu u přerovského soudu na vlastníka lomu, kterým jsou Kamenolomy České republiky, které nemají plán rekultivace. Momentálně stále čekáme na výsledky těchto tří podnětů,“ vysvětlil starosta obce s tím, že v těchto dnech nově podával na inspekci životního prostředí další podnět, protože v lomu zavezli vodní plochu.

„To nás docela překvapilo, určitě tam žili živočichové. Vůbec jsme o tom nevěděli, opět nás nikdo neinformoval,“ dodal.

Polovina vytěžena

Z lomu bylo doposud vytěženo přibližně pětapadesát tisíc tun kameniva. Maximální vytěžené množství je sto tisíc tun.

„S menšími přestávkami budeme pokračovat v drcení a postupném odvážení přibližně do září,“ uzavřela mluvčí Skansky. Kámen na dostavbu dálnice putuje nejenom z Veselíčka, Skanska využívá ještě další tři lomy v okolí – Výkleky, Hrabůbku a Podhůru.