Z celkového počtu 1012 žáků, kteří měli nastoupit, jich nepřišlo do vyučování na 108. Vlastní test - takzvaně plivací - si přinesly tři děti, ostatní byly testovány státem dodanými antigenními testy Singclean.

„Byl jsem osobně přítomen testování dětí a ověřil si, že většina z nich to bezproblémově zvládla, 221 žákům asistovali u výtěru z nosu rodiče, kteří jim byli především psychickou podporou,“ řekl Petr Kouba. Pozitivní výsledek mělo jen jedno dítě - znamenalo to pro něj odchod ze školy a povinnost rodičů objednat jej na PCR testy.

Olomoucké hejtmanství už avizovalo, že bude požadovat dodání uživatelsky přívětivějších testů na covid-19, než jaké školy dostaly teď.

„Testy nejsou pro samotestování praktické. Proto budu co nejdříve apelovat na vládu, aby na Moravu dodala uživatelsky vhodnější,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Děti se podle něj během testování potýkaly především s uzávěrem lahvičky s takzvaným pufrem, který se jim nedařilo otevřít. Problém představovalo také kapátko, které při stisknutí plastového obalu vypadávalo. Pomoci jim museli rodiče nebo učitelky.

V ostrém provozu se navíc ukázalo, že školy dostaly pouze část stojánků, do kterých je potřeba umístit ampulku v průběhu testování. Hejtmanství by považovalo za nejvhodnější zajištění takzvaných plivacích testů.