„Hlavním důvodem, proč jsme přešli na PCR testy, byl fakt, že ty antigenní nejsou příliš spolehlivé. Měli jsme v mateřské i na základní škole pár pozitivních záchytů a potřebovali vědět, zda se podařilo zjistit všechny nakažené děti, abychom nemuseli posílat do karantény celé třídy,“ vysvětlil Leon Bouchal, ředitel Základní a Mateřské školy v Tovačově.

Nejtěžší bylo podle něj vybrat certifikovanou laboratoř.

„Šli jsme do toho i s tím rizikem, že bychom náklady za přispění zřizovatele, kterým je město, uhradili. S ostravskou soukromou laboratoří jsme se ale nakonec dohodli na dobré ceně - 165 korun za test,“ upřesnil s tím, že žáci mají na výběr ze dvou testů.

„Buď zvolí klasický ze slin a v případě, že má dítě potíže naplivat, je druhou možností cumlací tampon. Pro děti je to rozhodně jednodušší. S rodiči žáků nižších ročníků jsme se domluvili na tom, aby byli u testování osobně přítomni,“ popsal.

Zrušení musí přijít shora

Na škole se testuje jednou za dva týdny, a to vždy v pátek ráno na začátku vyučování.

„Je to lepší, protože rodiče dostanou SMS zprávu ten samý den večer - tedy ještě před víkendem. Vedení školy by zase pro případ pozitivního záchytu mohlo přes víkend nachystat karanténní opatření, abychom následující týden rozjížděli výuku beze zmatků,“ shrnul ředitel.

Žáci tovačovské školy i přesto, že se podrobí PCR testům, ve vyučování nosí povinné roušky či respirátory.

„I když mi to přijde nesmyslné, nechci jít cestou porušení této normy. Zrušení tohoto nařízení ministerstva zdravotnictví musí přijít shora,“ soudí Leon Bouchal.

V Tovačově chtějí PCR testování žáků podpořit i po prázdninách tak, aby na podzim zbytečně nedošlo ke zhoršení epidemické situace.

„Město takovou možnost určitě podpoří, dohoda mezi námi a školou v této otázce je,“ řekl tovačovský starosta Marek Svoboda.

Výsledek ten stejný den

Pro PCR testování žáků se rozhodli také v Troubkách, kde ale nošení roušek ve výuce není povinné.

„Žáci se testují jednou za dva týdny, učitelé jednou do týdne. Zatím byly všechny provedené testy negativní. Stejně jako Tovačov spolupracujeme i my s laboratoří v Ostravě, která odebrané vzorky sváží od nás i z Lobodic, protože jsme na jedné trase,“ doplnil Petr Vrána, ředitel Základní a Mateřské školy v Troubkách.

Na PCR testy přistoupili i v lobodické škole.

„U nás je testování záležitostí čtvrt hodiny. I když cumlat buničinu není žádný zázrak, všichni žáci se účastní a nikdo není kvůli rouškám nebo testování doma. Poprvé jsme testy prováděli teď v pátek - nalepili jsme na vzorky štítky, kurýr si pro ně přijel a výsledek byl ten samý den ve 23 hodin,“ uvedla ředitelka Základní a mateřské školy v Lobodicích Jana Blažková.