Test Deníku se zaměřil na dvě části Přerova, na které je nejvíce vidět.

Centrum města a okolí nádraží, jež by mělo být reprezentativní vstupní branou do města.

Pasáž a okolí „měšťáku" – hrůza!

„Nijak zvlášť si nepořádku nevšímám, ale špína ve velké pasáži se opravdu nedá přehlédnout," pozastavuje se starší žena nad vzhledem kdysi pečlivě udržované lokality.

Ostudou centra Přerova je špína ve velké pasáži

Špína v pasáži

Při procházce pasáží v Kratochvílově ulici narazíte na nedopalky cigaret a zašlou špínu na dlažbě, kterou už zřejmě nevydrhne ani ten nejdrsnější kartáč. Vietnamským prodejcům, kterých je tu hned několik, špína evidentně nevadí.

Zábrany, které mají zamezit vjezdu aut do pasáže, si zase oblíbili čtyřnozí miláčci. Že jsou jejich častou zastávkou při venčení, je vidět na první pohled.

„Problém je v tom, že pasáž nepatří městu, ale soukromníkovi. Město má zájem o její odkoupení, pokud vlastník nabídne rozumnou cenu," vysvětlil jednatel Technických služeb města Přerova Václav Zatloukal. Kdyby k tomu došlo, dočkala by se velká pasáž nejen oprav, ale i pravidelné údržby.

Ostatní ulice v centru v testu Deníku obstály – čistotou září jak Jiráskova, tak Bratrská či Palackého ulice. Jediný papírek nenajdete ani na náměstí T. G. Masaryka v Přerově či na Žerotínově náměstí.

Jiráskova a Wilsonova ulice září čistotou

Jiráskova a Wilsonova ulice září čistotou.

S ohledem na velkou koncentraci asociálů, kteří se scházejí na lavičkách u Přerovanky, je překvapivě i v této části města čisto.

Okolí Přerovanky je i přes oblíbená setkání přátel na lavičkách docela uklizené

Okolí Přerovanky je i přes oblíbené srazy lidí docela uklizené.

Skvrnou na kráse jinak výstavní části Přerova je ale prostor před vchodem do Městského domu z Kratochvílo­vy ulice.

Na lavičku, jejíž okolí připomíná noční návraty opilců z plesů, by si sedl jen málokterý odvážlivec. Kromě nepřehlédnutelných pozůstatků alkoholových dýchánků v podobě typických skvrn se můžete u budovy těšit také na zaschlý holubí trus.

Okolí Městského domu v Přerově příliš čistotou nezáří

Okolí Městského domu v Přerově příliš čistotou nezáří.

Lidem vadí špína v okolí heren

Ulice v okolí přerovského nádraží nejsou zrovna výkladní skříní, kterou by se mohl Přerov pochlubit.

Nepořádek a nedopalky se povalují především u vchodu do obchodního domu Tesco.

„Je to katastrofa. Hlavně špína před hernami a kolem nádraží. Nejhorší jsou ty počůrané baráky," nebála se pojmenovat situaci architektka Jana Puchalská, která čekala venku před vchodem.

„Jen se podívejte, je to hnus," dodala a ukázala kolem sebe. Místem, které denně navštíví stovky lidí, je tedy lepší projít se sklopenou hlavou.

U přerovského Tesca je lepší nekoukat na zem

U přerovského Tesca je lepší nekoukat na zem.

Obdiv návštěvníků dlouhodobě nevzbuzuje ani prostor v okolí nádraží. Vestibul i nástupiště jsou uklizeny, v momentě kdy ale přijíždějící projde východem, čeká ho menší šok. Špinavá zem i zdi budovy už pamatují hodně. Okolí hyzdí cigaretové nedopalky, odpadky jsou naštěstí uklizeny.

Kdo to uklidí?

„Kvůli čistotě v okolí nádraží jsme už měli schůzku se zástupci Českých drah. Nám patří parkoviště u nádraží a stojany na kola. Dráhy ale přislíbily, že se na pořádek zaměří," vysvětlil Václav Zatloukal z technických služeb, podle něhož je těžké zajistit čistotu ve všech ulicích ve městě. Část totiž patří kraji, nebo je ve vlastnictví soukromých subjektů.

„Stejně tak není v našem majetku ani parkoviště u Tesca," řekl. Právě na udržování pořádku v této části města se v minulosti snesla největší vlna kritiky. Lidé si už delší dobu stěžují na to, že místní pobudové močí do nákupních košíků.

Ve frekventovaných ulicích Husova a Čechova je hned několik heren, obchodů a kanceláří. Situace se liší dům od domu. Již tradiční nedopalky střídají neidentifikovatelné skvrny.

Škodova ulice je plná odpadků

Škodova ulice je plná odpadků.

Symbolem problematické části města je Škodova ulice. Vedle všudypřítomných odpadků a povalujících se věcí, je malá špína na chodníku pouze nepatrnou šmouhou.

Autorky: PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ, IVA NAJĎONOVOVÁ