„Suchá nádrž Teplice v povodí Bečvy k soutoku s Moravou ochrání území o rozloze pět tisíc osm set hektarů. Stavba by měla být hotová do deseti let a stát dvě a půl miliardy korun,“ uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Ministerstvo zemědělství nechá v průběhu letošního roku vypracovat studii, která urychlí protipovodňová opatření podél celého toku řeky Bečvy.

Jejich součástí bude právě suchý poldr u Teplic nad Bečvou, který se svým rozměrem zařadí mezi největší v republice. V případě nebezpečí by dokázal zadržet 35,4 milionů metrů krychlových vody. Ministr zemědělství o všem informoval vládu v polovině dubna a ta schválila zahájení příprav protipovodňových opatření.

„Vítáme jakoukoliv snahu, protože se jedná o dlouhodobý problém,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Povodí Bečvy je jedním z nejvíce ohrožených míst povodněmi v celé České republice. Od první katastrofické povodně v roce 1997 se navíc nic podstatného ohledně opatření a ochrany neudělalo.

Povodeň z loňského roku proto opět ukázala nutnost preventivních opatření okolo celého toku Bečvy.

„Studie, kterou zpracuje státní podnik Povodí Moravy spolu s ministerstvem životního prostředí, ministerstvem dopravy, dotčenými samosprávami a nevládními organizacemi má posoudit protipovodňový efekt navrhovaných opatření,“ poznamenal ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Problémy s pozemky se vyjasňují

Projekt už se dlouhou dobu připravuje, ale neustále ho brzdí problémy s pozemky. „Celá akce je momentálně v kompetenci Povodí Moravy, které komunikuje i s majiteli pozemků,“ dodal mluvčí hranické radnice. Poldr je v zásadách územního rozvoje Olomouckého kraje veden jako veřejně prospěšná stavba a proto může v krajním případě dojít i na vyvlastňování pozemků.

Ale i v této problematice nastal určitý posun. Po loňské povodni se na rozdíl od roku 2008 většina vlastníků vyslovila pro odprodej pozemků. Úspěch při majetkoprávním vypořádání je pro přípravu i konečnou výstavbu klíčový. Proto se zástupci Povodí Moravy chystají jednat se zastupiteli měst a obcí v dotčených katastrálních územích, aby si zajistili jejich podporu pro další vyjednávání.

„V současné době dojednáváme výběrové řízení na zhotovitele Studie proveditelnosti protipovodňových opatření v Pobečví. Samozřejmě platí, že neustále jednáme i se všemi vlastníky. Obeslali jsme přibližně tisíc čtyři sta majitelů pozemků, z nichž se přibližně polovina už vyjádřila,“ řekla mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

16 staveb v ČR

Budování protipovodňových opatření je jednou z priorit Ministerstva zemědělství. Druhá etapa Programu prevence před povodněmi je rozvržena mezi roky 2007 až 2013. V letošním roce má být podle plánu dokončeno šestnáct protipovodňových staveb na významných tocích v celé České republice a čtyřicet opatření na menších tocích. Celková suma, kterou na letošní rok ministerstvo vyčlenilo, se vyšplhala na téměř jeden a půl miliardy korun. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku