Fenomén nedělních čajů se do Městského domu znovu vrátil, i když jsou dnes z tehdejších „náctiletých" pamětníci. A místo neděle odpoledne se hraje v sobotu večer.

Přerov byl v šedesátých letech výjimečný svým hudebním zázemím – ve svém rodném městě tvořili a vystupovali zpěvák Pavel Novák, ale i skladatel Jaroslav Wykrent.

Talentovaných kapel a muzikantů bylo však mnohem více – ne nadarmo se proto Přerovu přezdívalo moravský Liverpool. Legendární Synkopa, na kterou kdysi chodili mladí lidé do „měšťáku," zahrála k tanci i v sobotu večer.

„Z dnešního pohledu je až neuvěřitelné, na kolika místech se tehdy hrálo – kromě Městského domu i na Komuně, v Avionu, na Grandu, Dukle nebo v kavárně Bečva. Tam všude byla živá hudba. Synkopa vydávala dokonce vlastní časopis Help, měli jsme tu i Bes klub," vrátil se do minulosti Bohuslav Přidal, který hudební večery moderuje.

Písničky Synkopy znají nazpaměť

V Synkopě dodnes působí i někteří z původních členů – Vladislav Peška, Petr Peška nebo Emil Krestýn. A lidé znají písničky nazpaměť.

„Slova jsme přepisovali z magnetofonových nahrávek, a pak se to doma učili hrát na kytaru," usmál se při vzpomínce Lubomír Šimčík, který začal chodit na nedělní čaje v patnácti letech. Na Komuně se seznámil i se svou budoucí manželkou Janou.

„Zažil jsem éru Pavla Nováka i Jaroslava Wykrenta, pak už se to ale začalo tříštit tím, jak muzikanti odcházeli na vojnu. Atmosféra byla tehdy nepopsatelná, tančilo se i na balkonech. Když byl pak o něco později vzpomínkový večer, tak nás odsud vyháněli policajti. Nechtěli jsme skončit, pořád tleskali a chtěli další přídavky," dodal.

I když se doba změnila, přímí aktéři legendárních čajů jsou rádi, že se tradice vrátila. „S některými lidmi se potkáme jen na těchto akcích, přestože bydlíme v jednom městě. Vím jen o jedné změně – tenkrát jsme trsali, ale dnes paříme," srovnala minulost se současností Jana Šimčíková.

Třetí čaje za dva týdny

V pořadí třetí čaje pro pamětníky se v Městském domě v Přerově uskuteční za dva týdny – v sobotu 19. listopadu ve 20 hodin. K tanci a poslechu budou tentokrát hrát hned dvě přerovské kapely – Revox a Synkopa.

„Je to až neuvěřitelné, ale tradice pravidelných nedělních čajů vznikla před padesáti lety. Za těch padesát let někteří vyměnili své partnery, někteří kyčelní klouby a mnozí naši kamarádi nám mávají z obláčku tam nahoře," uzavřel Bohuslav Přidal.