Reakce lidí, kteří proti umístění spalovny v Přerově už delší dobu protestují, na sebe nenechala dlouho čekat. Například zástupci občanské iniciativy Za naše děti proti spalovně, kteří ve městě uspořádali protestní pochod a odevzdali zastupitelům petici, plánují další akce. Vadí jim, že se o jiné variantě, než je město Přerov, mezi politiky nemluví.

„Pokud by to tak bylo, naše protesty budou pokračovat. Pro nás je důležité, zda bude platit rozhodnutí zastupitelstva a příslib primátora, podle něhož by měli o spalovně rozhodnout Přerované v místním referendu," uvedl jeden z iniciátorů protestu Jiří Slezák.

Špatné životní prostředí a přetížená infrastruktura

Zejména rodiče dětí poukazují na to, že by další zátěž životního prostředí znamenala hazard se zdravím jejich ratolestí. Opírají se přitom o konkrétní údaje lékařů, které potvrzují, že ve městě přibývá malých pacientů s astmatem, alergiemi a nemocemi dýchacích cest.

„Pro Přerov je zásadní to, že by se stal spádovou oblastí a svážel by se sem zbytkový odpad z celého Olomouckého a možná i Zlínského kraje. Děsí nás takové množství kamionů, naložených odpadem. Infrastruktura je už tak dost zatížená," vyjádřila svůj názor jedna z maminek Šárka Holubářová.

Přerov jako jedno z mála větších měst na Moravě stále nemá obchvat a jeho centrem denně projíždějí stovky plně naložených kamionů. Dokončení úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova se ale neustále oddaluje kvůli nedostatku financí. V tuto chvíli není jasné ani to, zda bude platit původní termín zahájení stavby tohoto úseku, a tím je rok 2014.

Co ukáže studie proveditelnosti?

Zástupci přerovské radnice zatím nechtějí debatu politiků na téma spalovna v pořadu Václava Moravce komentovat. „V tuto chvíli stále čekáme na studii proveditelnosti, která má být hotová až po volbách. Teprve poté bude následovat jednání se zástupci Olomouckého kraje. Studie proveditelnosti něco ukáže, ale někdo musí říci: Přerove, co na to říkáš?," míní mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal.

Názory přerovských zastupitelů se různí.

„Pro nás bude alfou a omegou studie proveditelnosti. Nechali jsme si navíc z iniciativy našeho poslance Josefa Nekla zpracovat vlastní studii na Univerzitě Palackého v Olomouci a tento výstup bude pro naše rozhodování podpůrným argumentem," řekl zastupitel Petr Laga (KSČM).

„Pro Přerovany budou mít krajské volby úplně jiný charakter. Jejich hlas totiž nejspíš rozhodne o tom, jestli se naše město stane smetištěm pro celý Olomoucký kraj," uzavřel zastupitel Richard Šlechta (SpP).