Oba zpěváci pop music k sobě měli ve zlatých šedesátých letech hodně blízko - hudební kritici o nich mluvili jako o talentech, které se rodí jednou za sto let. Pavel Novák si ale vybral jinou cestu než Karel Gott - zůstal věrný Přerovu a Moravě. Místo kariéry v Praze pořádal výchovné koncerty pro děti a zůstal žít ve městě, které miloval.

„Pavel se v šedesátých letech těšil obrovské popularitě, takže jsme hráli třeba týden v pražském Rokoku. Jeho slávu tehdy odstartovala píseň Vyznání. Ta se držela šest týdnů na prvním místě hitparády Českého rozhlasu Dvanáct na houpačce, kterou uváděl Jiří Černý se svou manželkou,“ vzpomíná kytarista Vladislav Peška, který před pětapadesáti lety zakládal přerovskou Synkopu.

S ní Pavel Novák vystupoval v počátcích kariéry. „Tehdy, když se hrálo, tak se hrálo všude. S dnešní dobou se to vůbec nedá srovnat, lidé se chtěli více bavit. Myslím si, že v současné době jsou mladí lidé hodně ochuzeni,“ dodává.

Zůstal na Moravě

Skupina Synkopa oslavila letos pětapadesát let své existence a z původních členů, kteří stáli u jejího zrodu, zbyli pouze dva - kytaristé Vladislav Peška a Emil Krestýn.

„Pamatuji si, že se tenkrát zvažovalo, kdo bude hvězdou české populární hudby, jestli Karel Gott nebo Pavel Novák. Pro nás Přerováky měl ale Pavel Novák jednu velkou přednost - řekl, že z Moravy nepůjde, protože se tu narodil a zůstane tady. Možná to jeho kariéru ovlivnilo - i když i tak dokázal ve své pěvecké dráze ovlivnit stovky tisíc lidí,“ vzpomněl organizátor sobotní tancovačky Bohuslav Přidal.

Kritik Jiří Černý, jak dodal, považuje Pavla Nováka za jednoho z pěti průkopníků českého bigbítu tehdejší doby. „Protože známé české kapely Olympic nebo Mefisto zpívaly anglicky, zatímco přerovská Synkopa hrála české skladby, což bylo pro naše posluchače velké plus,“ dodal.

Účastníci večera v Městském domě uctili památku zesnulého zpěváka Karla Gotta minutou ticha za tónů jeho písně Kam se schoulíš. Na parketu si pak zejména dříve narození, kteří pamatují dobu největší slávy Synkopy, zatančili na hity legendární kapely - a jako vzpomínka na Pavla Nováka zazněl i song Vyznání.

„Tancovačku jsme uspořádali jako prolog vzpomínkových koncertů k desátému výročí úmrtí Pavla Nováka, které se uskuteční 20. října v Městském domě,“ zmínil Bohuslav Přidal.

Koncerty pořádá zpěvák Pavel Novák mladší a mezi hosty, kteří se objeví na pódiu, nebudou chybět Václav Neckář, Heidi Janků nebo kapela Legendy se vrací.