Na předvánočním posezení se setkávají především obyvatelé Troubek.

„Chtěli jsme uspořádat tradiční akci, na které se lidé sejdou v adventním čase, aby se v předvánočním shonu zastavili, poseděli a zazpívali si koledy," přiblížil prvotní myšlenku Stanislav Vojtek, vedoucí folklorního souboru. Nápad se ujal, a tak se v sobotu večer v kulturním domě sešlo plno místních.

Sál zkrášlily stromečky ozdobené voňavými perníčky, v programu se vystřídalo hned několik troubeckých spolků.

„Každý, kdo chce, přispěl svou troškou do mlýna. Představíme navzájem to, čemu se věnujeme a přijdou se na nás podívat rodiny i sousedé," doplnil.

Smíšený pěvecký sbor Troubečan zazpíval o manželských radostech a starostech, Spolek přátel při mateřské a základní škole pobavil vystoupením Sestra v akci a domácí soubor Hanák ukázal, jak vypadá pravá zabijačka. Na závěr vystoupil tradičně host s cimbálovou muzikou – tentokrát Valašský soubor písní a tanců Radhošť z Trojanovic. Všem bez výjimky tleskal plný sál.

Zajímavostí akce je, že pořadatelé nevynechali ani jediný rok, a to ani v prosinci 1997, kdy v kulturním domě následkem povodní chyběla dlažba.

„Během tří týdnů jsme dali dohromady program, běhal jsem pak s konví a poléval zem, aby se neprášilo tanečníkům pod nohama," zavzpomínal Stanislav Vojtek.

V letošním programu se představila také omladina souboru Hanák – deset nových párů ze základní školy slibuje pokračování v tradici, kterou si v Troubkách cení. „Držíme palce, aby jim to vydrželo. Zatím jsou fantastičtí a za tu krátkou dobu udělali obrovské pokroky," prozradil také Vojtek.

Na svou dceru se přišla podívat také Eva Kubánková. „Moc se nám folklor líbí. Sama jsem jako dítě do podobného souboru nechodila, nejsem místní, takže jsem v tom nevyrůstala. Ale s manželem dceru podporujeme," svěřila se.