V rámci celé České republiky „přeskočil“ olomoucký region co do počtu případů infekce pouze Plzeňský kraj.
Nejvíce nakažených je na Prostějovsku a Přerovsku, paradoxně na sousedním Olomoucku hygienici minulý měsíc nezaznamenali jediný případ.
Nárůst osob s kožním onemocněním způsobeným parazitem zákožkou svrabovou podle odborníků může souviset s poklesem imunity. Svoji roli také může hrát větší migrace a turismus.
Jak vyplývá z hlášení Oddělení biostatistiky SZÚ, v Olomouckém kraji bylo za únor více případů svrabu než v lidnatějším Moravskoslezském kraji (86), ale i Jihomoravském kraji (61). Na Zlínsku zachytili 52 nakažených.
Krajská hygienická stanice (KHS) Olomouckého kraje podle dat Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) k 14. březnu eviduje přesně 89 případů. Číslo ale podle hygieniků nemusí být konečné.
„Několik případů je stále v šetření a z tohoto důvodu nebyly do systému ISIN zatím zadány,“ vysvětlila mluvčí KHS Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Nejvíce na Přerovsku a Prostějovsku
Nejvíce případů bylo podle údajů KHS potvrzeno v okrese Přerov, a to 42. Prostějovsko má 31 a 9 evidují v okrese Šumperk a 7 na Jesenicku. V okrese Olomouc nebyl v únoru zachycen žádný svrab.
Podle odborníků může nárůst souviset s imunitou lidí.
„Díky dlouhodobým hygienickým opatřením a standardům, které u nás panují, dochází v populaci k poklesu imunity, jelikož lidé nejsou s původcem onemocnění (zákožkou svrabovou) v kontaktu,“ poukázala Markéta Koutná.
Únorový „extrém“ nejde jednoznačně vysvětlit. „Může souviset s turismem, migrací nebo již zmíněným poklesem imunity obyvatelstva,“ dodala mluvčí.
Toto onemocnění se šíří nejčastěji v rodině nebo na pracovišti.
„Svrab dlouhodobě patří mezi jednu z nejčastějších nemocí z povolání, která u nás postihuje pracovníky zdravotnických zařízení,“ sdělila mluvčí KHS.

Drobné pupínky a svědění
Na kůži se svrab projevuje jako drobné pupínky, výjimečně je vidět linky - „cestičky“ vytvářené parazitem. Hlavním příznakem je svědění kůže, ke kterému dochází zejména během noci v teple.
Co dělat, pokud má člověk podezření, že se nakazil svrabem? Především by měl vyhledat kožního lékaře. Podle odborníků je ale právě diagnostika u svrabu hlavním problémem.
„Je obtížná a většinou se ověřuje až reakcí pacienta na antiscabietika, tj. zda po aplikaci přípravku proti svrabu příznaky svrabu odezněly nebo ne,“ vysvětlila Koutná.
U svrabu, jako u každého jiného infekčního onemocnění, je základním předpokladem přenosu nákazy kontakt s osobou, která tímto onemocněním trpí a je infekční.

Jak se léčí svrab?
Existují účinné krémy, které spolehlivě zlikvidují parazita - zákožku svrabovou. Jedná se o mast s látkou permethrin a nebo také mast se sírou. Oba přípravky jsou dostupné v lékárnách na předpis. Součástí boje s parazitem musí být hygienické opatření. Ručníky, lůžkoviny a oblečení je potřeba vyprat minimálně na 60 stupňů Celsia, přežehlit a nejméně další dva, tři dny nepoužívat. Co nelze vyprat, je vhodné vložit do plastových pytlů, kde parazit bez hostitele za pár dnů zahyne.