Poprat se s literou zákona, jenž nahlíží na odhozené vánoční stromky u popelnic jako na černou skládku, se města snaží nejrůznějším způsobem. Přerovská radnice letos pro své obyvatele připravila novinku a odstrojené symboly Vánoc mohou donést v předem určených termínech na třináct sběrných míst. Ne každý má ale pro snahu vyhovět legislativě pochopení.

Zákon, který nahlíží na ukládání vánočních stromků u popelnic jako na zakládání černé skládky, platí od ledna loňského roku. A hned se kolem něj strhla mela. Skončil totiž léty zažitý postup mnoha lidí - odstrojit stromek a zanést k nejbližší popelnici. Namísto toho museli loni Přerované se smrky, jedlemi a borovicemi, ze kterých za pochodu opadávalo jehličí, do sběrných dvorů.

„Stromky je sice i teď možné odnést do sběrného dvora, ale to vyhovuje spíše lidem, kteří to mají v docházkové vzdálenosti,“ shrnul náměstek přerovského primátora Miloslav Dohnal.

Svozové dny

Město se podle něj snažilo vyjít lidem vstříc, a proto zajistilo odvoz stromků pracovníky technických služeb v předem určených dnech.

První svoz byl v pondělí 9. ledna, a to na dvou místech v Předmostí - na parkovišti Pod Skalkou a v Tyršově ulici. V úterý 10. ledna dorazili pracovníci technických služeb na Svépomoc a do ulice Na Odpoledni. Ve středu zajistili svoz ze Sokolské 40 a Kopanin. Ve čtvrtek byla na řadě Kozlovská a Budovatelů, v pátek 13. ledna odpoledne mohou lidé odnést stromky na stanoviště v Jasínkově ulici a na Jižní čtvrti IV.

V sobotu je svoz od 8 do 9 hodin z parkoviště naproti obchodnímu centru Koloseum, od 9.30 do 10.30 hodin je stanoviště na parkovišti u nemocnice a od 11 do 12 hodin u zimního stadionu. Obyvatelé místních částí Přerova mají stejně jako v minulých letech přistaveny na obvyklých místech velkoobjemové kontejnery.

Hospůdka Aniččin dvůr v Přerově zavřela Ilustrační foto
Padnou další hospody v Přerově? Uvidíme po vyúčtování, říkají hostinští

„Uvidíme, jak se novinka osvědčí a po skončení svozu ji vyhodnotíme. Stromky se podrtí a poputují na kompostárnu. V pátek na Tři krále jsme odstrojili i vánoční strom na náměstí, který nařežeme, větve se podrtí a půjdou také do kompostu. Dřevo z velkého kmene využijeme,“ shrnul Bohumír Střelec z přerovských technických služeb.

Přerované během týdne odstrojené stromky na sběrná místa přinesli. „Na každém stanovišti je auto s řidičem, který jehličnany od lidí přebírá. Například u prvního svozu v Předmostí jsme odváželi asi dvacet stromků. Občané jsou ale stále zvyklí nechávat je i u kontejnerů,“ popsala jedna z pracovnic technických služeb.

Stříbrní medailisté z MS do 20 let 2023 Tomáš Suchánek, Stanislav Svozil a Martin Ryšavý besedovali na ZŠ Želatovská.
VIDEO: Stříbrní hrdinové dvacítky besedovali ve škole. Jaké byly dotazy?

Ne všichni lidé ale považují odkládání vánočních stromků na sběrná místa za vysněný komfort. „Připadá mi to celé postavené na hlavu. Proč pořád musíme věci komplikovat a dělat složitější? Vždycky jsme dávali stromky k popelnicím a fungovalo to. Už vidím seniory, jak se s nimi vláčí na sběrné místo,“ pozastavuje se třeba Marcela z Přerova.

„Je to úplná hloupost, protože jen malé procento lidí stromek na sběrné místo donese. Nikdo si nedá do auta jehličnan, který opadává. Podle mě se lidi pousmějí, počkají si, až se setmí, a stromek odtáhnou k nejbližší popelnici,“ míní paní Jana, která bydlí poblíž Kolosea.