„Bezpečnostní rada města se na základě stížností občanů rozhodla ukončit vyhlašování požárního poplachu jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Přerově pomocí elektronických sirén. Budeme je ale nadále využívat pro varování obyvatelstva v krizových situacích a při mimořádných událostech,“ řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Sirény lidé uslyší jako obvykle také každou první středu v měsíci, a to při celostátní zkoušce jednotného systému vyrozumění a varování.

O vyhlášení požárního poplachu se dobrovolní hasiči nyní dozvědí formou automatického telefonního hovoru se zpětným potvrzením přijetí.

„Svolávání je navíc doplněné zasláním sms zprávy přes zařízení, umístěné na požární stanici v Přerově,“ dodal mluvčí.

Radnice přispěje

Magistrát podle něj nakonec ustoupil od původně zamýšleného nákupu pagerů, a to kvůli nedořešeným technickým parametrům a špatné kompatibilnosti se sítí Hasičského záchranného sboru.

„Nově navrhovaný systém vyrozumění bude město spolufinancovat částkou 7,5 tisíce ročně,“ upřesnil Přidal.

Výhody si pochvaluje i ředitel přerovských hasičů Miroslav Čoček.

„Informace se tak okamžitě dostane ke všem dvaatřiceti členům Sboru dobrovolných hasičů a navíc je to garantovaný systém vyhlášení poplachu. Přesně z něj poznáme, kdo hovor přijal a potvrdil svou účast na zásahu, a kdo naopak ne,“ shrnul Čoček.

A co lidem v Přerově v minulosti tak vadilo?

„Při každém takovém hlášení, hlavně v noci, ve mně hrklo, protože člověk nevěděl, co se děje. Sirény by měli hasiči používat jedině při povodních nebo jiných katastrofách, které se dotknou většího počtu lidí,“ myslí si třeba Dana Bořutová z Přerova.

„Když to bylo v noci, tak se člověk lekl, ale na druhé straně je pochopitelné, že se hasiči musejí nějak svolávat,“ komentovala noční buzení jiná z místních Hana Odstrčilová. Naproti tomu Rudolf Ševčík z Přerova sirény příliš nevnímal.

„Někdy mi vadily třeba při sledování zajímavého pořadu v televizi, ale my co jsme ustupovali od Stalingradu, jsme na takové věci zvyklí,“ poznamenal se smíchem.