V České republice trpí cukrovkou více než 800 tisíc pacientů a nemocných nadále přibývá. Na nebezpečí této rozšířené civilizační choroby má upozornit i Světový den diabetu, který připadá právě na 14. listopad, kdy se narodil jeden z objevitelů inzulínu Frederik Banting.

Návštěvníkům, kteří zavítají do přerovské nemocnice, zdravotníci zdarma zjistí hladinu cukru v krvi, změří jim srdeční puls i tlak. S cukrovkou se totiž pojí nejen vysoká hladina cukru v krvi, ale i vysoký krevní tlak. Tři čtvrtiny diabetiků umírají na choroby srdce a cév, a právě vysoký tlak má na tom velký podíl.

„V nemocnici budou návštěvníkům k dispozici také nutriční terapeutky, které jim poradí se správnou životosprávou a představí i ukázky vhodné fyzické aktivity,“ vysvětlila vrchní sestra interního oddělení přerovské nemocnice Kateřina Vlčková s tím, že právě fyzická aktivita a pravidelné cvičení může snížit riziko rozvoje diabetu druhého stupně až o čtyřicet procent.

„Je to epidemie třetího tisíciletí, ale není specifická jen pro Česko. Je celosvětová. Cukrovka je daň za špatný životní styl, spočívající hlavně v nezdravé stravě, zvýšeném příjmu energie potravou a obezitě,“ doplnila vrchní sestra s tím, že nejvýznamnějším rizikem cukrovky jsou kardiovaskulární onemocnění, tedy nemoci srdce a cév. (pu)