V jeho rodném Přerově ví ale o osudu hrdiny jen málokdo.

Od narození Karla Janouška uplyne 30. října přesně sto dvacet let.

Byl hrdinou prvního i druhého odboje a britský král Jiří VI. mu v květnu roku 1945 udělil jako jedinému Čechoslovákovi hodnost maršála.

Klip k písni Far from the Fame vytvořený polským fanouškem kapely na youtube

| Video: Youtube

Ocenění? 18 let komunistického vězení

Po komunistickém puči se Karel Janoušek, podobně jako ostatní důstojníci československého letectva, kteří republice vybojovali svobodu v Anglii, znelíbil režimu.

Ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen k osmnácti letům těžkého žaláře, degradován na vojína, přišel o akademický titul i vyznamenání.

V roce 1950 byl odsouzen za údajnou přípravu pokusu o útěk znovu, tentokrát na doživotí.

Propuštěn na svobodu byl až po amnestii v roce 1960. Zemřel v roce 1971 a teprve po revoluci – v roce 1991 – mu byla posmrtně udělena nejvyšší československá vojenská hodnost „armádní generál".

„Karel Janoušek se v Přerově narodil a absolvoval tady gymnázium, pak šel ale na studium do Prahy. Do Přerova se vrátil po válce a jezdil sem v letech 1946 až 1948, protože ho zval na návštěvy zdejší Svaz letců. V roce 1948 byl dokonce s Janem Masarykem na plese v Přerově a Hranicích," uvedl ředitel Státního okresního archivu v Henčlově Jiří Lapáček.

close Z klipu Far from the Fame švédské kapely Sabaton zoom_in

Karel Janoušek - z klipu Far from the Fame na youtube.com

Starší tuší, mladí ani to 

Jak znají Karla Janouška obyvatelé jeho rodného Přerova?

Zatímco mladí lidé tápou, starší generace jméno hrdiny odboje zná – byť jen povrchně. Někteří vědí, že je po něm v Přerově pojmenovaná ulice, ale tím většinou znalosti končí. Že je v ulici Generála Janouška památník letců, lidé skoro netuší.

„Myslím, že to byl pilot za druhé světové války a vím, že je po něm pojmenovaná ulice," odpověděl jeden z dotázaných Jiří Šlosinger. „Asi to byl generál, ale spíše hádám," zmínil Antonín Horák ze Křtomile.

Na klip švédské kapely Sabaton se každopádně těší Petr z Brodku u Přerova a Jirka z Prosenic. Kdo byl Karel Janoušek sice nevěděli, zato informace o hrdinovi, jehož si všimli muzikanti až ze Švédska, je zaujala.

„Určitě si teď o Karlu Janouškovi něco zjistíme," poděkovali za informaci, která byla zajímavá i pro Martu Pokornou, jež žije v Přerově už osmačtyřicet let. O odbojáři Janouškovi ale neměla tušení.