Například Region Slovácko ve spolupráci s Městským informačním centrem Uherské Hradiště, kteří každoročně pořádají megaakci s názvem Žehnání Svatomartinského vína na tamním zaplněném Masarykově náměstí, spouštějí událost online na facebooku. „Chceme podpořit slovácké vinaře, kteří celoročně usilovně pracují ve svých vinicích a ve vinných sklepech a připravují pro nás kvalitní, svěží a lahodná mladá vína,“ vysvětluje vedoucí Městského informačního centra v Hradišti Hana Patková.

Online událost na facebooku průběžně poutá na prezentována vinařství ze Slovácka, která pro svá vína získala letos označení „Svatomartinské“.

Jedná se o vinařství Pavel Kosík, Prath, Plešingr, Štěpán Maňák, Josef Dufek, Žůrek, Košut, Vaďura, Hruška, Zámecké vinařství Bzenec, Dvůr pod Starýma horama.

Například Zámecké vinařství Bzenec plánuje nabízet svatomartinská vína hned několika odrůd.

„Letos to je sice trošku náročnější, ale budeme mít Muškát moravský, Müller Thurgau, Svatovavřinecké a Svatovavřinecké rosé. Vzhledem k omezením však nechystáme žádnou svatomartinskou akci,“ řekl Roman Sečka, obchodní ředitel Zámeckého vinařství Bzenec, které se v minulosti účastnilo svatomartinských oslav centru metropole Slovácka.

Nač se letos těšit
Letošní svatomartinská mladá vína vyniknou svěžestí. „Pikantní kyselinka je žádoucí hlavně u odrůd jako je Muškát moravský, Müller Thurgau a Veltlínské červené rané, které právě v jiných horkých letech kyselinku příliš nemají,“ uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz. Ovocnost a svěžest bude podle něj dominovat také u růžových. Mladistvost a živost najdou milovníci vína i u červených vín, tedy odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké, určených pro značku svatomartinské. „S ohledem na kratší dobu jejich výroby budou hodně svěží, v mnoha ohledech výrazně jiná než vyzrálá vína straších ročníků,“ přiblížil Babisz.

Méně kvůli dešti

Mezi registrovanými nechybí ani Vinařství Vaďura z Polešovic.

„Ze Svatomartinských vín máme certifikovány Muškát Moravský, Müller Thurgau a Modrý Portugal. Tramín červený raný ani rosé jsme nestihli,“ uvedl Zbyněk Vaďura s tím, že letos těchto mladých vín vyrobí zhruba o třetinu méně oproti uplynulým rokům.

„Pršelo celé léto a začátkem října jsme měli další deštivé období. Během necelého týdne u nás spadlo 90 mm srážek. Takže nejen že pršelo během celého roku, ale pršelo nám i do vinobraní, a to je hodně špatně,“ dodal Zbyněk Vaďura na vysvětlenou.

Koštování doma

Ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec potvrdil, že Svatomartinského vína bude letos méně než v minulosti, kdy vinaři dodávali na trh více než dva miliony lahví ročně.

„Dostaneme se pod hranici dvou milionů. Logicky ubudou ti, kteří spoléhali na odbyt při svatomartinských akcích a v restauračních provozech,“ poznamenal Jaroslav Machovec.

Svatomartinská vína budou k mání v prodejnách a sklepech přímo v jednotlivých vinařstvích, v obchodních řetězcích, vinotékách, anebo prostřednictvím nabídky v e-shopech.

Jisté tak je, že vychutnat Svatomartinská vína si od 11. listopadu bude možné i v tomto roce, i když pro tentokrát nikoliv ve vinných stanech na náměstích a v dalších veřejných prostorách, ale z pohodlí a bezpečí našich domovů.

Certifikované odrůdy
Svatomartinské víno může být v závislosti na odrůdě bílé, červené i růžové. V České republice se smí vyrábět z hroznů odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský, Veltlínské červené rané, Modrý Portugal a Svatovavřinecké – tedy z odrůd, které časně dozrávají. Jako Svatomartinská totiž označujeme první vína daného ročníku, jež měla na dozrání jen několik měsíců. Právě díky mladosti získává víno charakteristickou lehkou barvu, silnou ovocnou vůni a svěžest v chuti.