Nejvytíženějším místem co do počtu svatebních obřadů je slavnostní zámecká síň přerovského zámku. V loňském roce se tady uskutečnilo 154 svateb.

„Dalším oblíbeným místem v Přerově je park Michalov, několik svateb bylo také v hotelu, restauraci či na matrice," zmínila matrikářka Milada Stískalová z přerovského magistrátu.

V loňském roce si v Přerově řeklo své ano 174 párů, o rok dříve 152.

„Ročně bývá v průměru 160 svateb, už dávno to nejsou tři stovky jako před lety," prozradila s tím, že i když sezona teprve začne, první letošní svatby už mají za sebou.

Zámeckou atmosféru si mohou nevěsty a ženichové užít také v Tovačově, kde se vloni uskutečnilo 49 svatebních obřadů.

„Z toho v osmi případech měl alespoň jeden ze snoubenců trvalý pobyt v našem matričním obvodu," přiblížila Jana Haliřová z matriky v Tovačově skutečnost, že místo je atraktivní i pro „přespolní".

I tady čísla sezdaných párů oproti dřívějším letům poklesla.

Naopak přibývá venkovních obřadů, které tovačovský zámek taktéž nabízí.

„V letošním roce budeme rekonstruovat salu terrenu, která je součástí nádvoří zámku. Bude tam lešení, takže obřady na tomto místě budou pravděpodobně omezeny," zmínila kastelánka Květa Zajícová.

Dalším atraktivním místem pro snoubence z celé republiky je hrad Helfštýn.

„Ročně se tady uskuteční zhruba osm svateb. Pořádáme je tady od roku 2007, kdy proběhlo jedenáct obřadů, o rok později dokonce osmnáct," uvedla Marta Borovičková z matriky v Lipníku nad Bečvou, která má lokalitu na starost.

Střešní zahrada či park

Historické město Lipník nad Bečvou nabízí další okouzlující prostory – ať už se jedná o společenský sál v Zámecké konírně, střešní zahradu tamtéž či zámecký park.

„Ročně proběhne asi šedesát sňatků a je to číslo, které se drží už delší dobu. Svateb opravdu nepřibývá," potvrdila stávající trend Marta Borovičková.

Mezi další neméně oblíbené varianty patří zámek v Dřevohosticích či venkovní obřady na loukách a u lesa.

Cena svatebních obřadů se liší. Záleží, zda-li si snoubenci vyberou stanovený termín sňatků nebo preferují jiný den. Jedno je ale jisté – snoubenci, kteří plánují svůj velký den v letošním roce, by si již měli zajistit své místo a čas.