Matrikářky sice přiznávají, že uspořádat svatební obřad na netypickém místě je pro ně náročnější, ale přesto se snaží snoubencům, kteří si za tuto službu musí připlatit, vyhovět.

První svatba u Jadranu

Podle slov matrikářek je v přerovském regionu v letním období čím dál větší zájem o svatby pod širým nebem. Letos poprvé si snoubenci měli možnost navléci prsteny například na hradě Helfštýně, na nádvoří zámku v Tovačově, svatební premiéru bude mít i venkovní občerstvení u jezera zvaného Jadran v Oseku nad Bečvou.

„Naše zařízení poskytne zázemí svatbě vůbec poprvé, a to první den v září. Je to pro nás nevšední událost, proto musíme vše nachystat tak, aby byli svatebčané maximálně spokojeni,“ potvrdil Petr Gonda, provozovatel občerstvení u jezera Jadran v Oseku nad Bečvou.

Poprvé na hradě i na nádvoří

Nabídka míst, kde mohou být snoubenci oddáni, se letos v přerovském regionu rozšířila. Patří do ní například hrad Helfštýn a nádvoří zámku v Tovačově.

„První svatba se na hradě konala už v dubnu. Svatební obřady zde pořádáme ve spolupráci se správou hradu, a to tak, aby co nejméně narušily případný program pro návštěvníky,“ upřesnila Irena Hluchníková ze svatební agentury, jež zajišťuje svatby na Helfštýně.

První svatební obřad se letos konal také na nádvoří zámku v Tovačově. „Možnost uspořádat svatbu na zámeckém nádvoří je letošní novinkou, která se naskytla po dokončení rekonstrukce nádvoří. Zatím tuto nabídku využil o prázdninách jen jeden pár, ale očekáváme, že do budoucna zájemců přibude,“ informoval kastelán tovačovského zámku Jaroslav Dostál.

Dalším netradičním místem, kde letos prvně došlo k uzavření sňatku, je zámek v Kovalovicích na Kojetínsku. „Je to vůbec poprvé, kdy jsme na tomto zámku asi před měsícem oddávali,“ podotkla matrikářka z Kojetína Jarmila Vašíčková.

O střešní zahradu je zájem

Stále vyhledávanějším místem k uspořádání svatby se stává zámecký park v Lipníku nad Bečvou. V tomto parku se oddává buď na travnatých plochách, nebo na střešní zahradě, která byla loni po rozsáhlé rekonstrukci zpřístupněna veřejnosti.

„O svatbu v zámeckém parku je letos mnohem větší zájem než loni,“ sdělila matrikářka z Lipníku nad Bečvou Marta Borovičková. Podle ní uspořádat svatbu jinde než v obřadní síni je o něco náročnější, ale přesto se město snaží zájemcům vyhovět. „Záleží na tom, jakou mají snoubenci představu, a od toho se pak vše odvíjí. S žádnými extrémními požadavky jsme se však zatím nesetkali,“ doplnila matrikářka z Lipníku nad Bečvou.

Oddává se také v parku Michalov

V Přerově projevují nastávající manželské páry zájem o svatbu v parku Michalov či v místním hotelu Jana. „Na těchto místech jsme oddávali loni i letos,“ vzpomněla přerovská matrikářka Milada Stískalová.

Několik snoubenců už využilo také možnosti uspořádat svatbu ve stylové hospůdce v Zábeštní Lhotě, nedaleko Přerova. „Měli jsme tu letos zatím tři svatby, a další nás teprve čekají,“ podotkl soukromý zemědělec a zároveň majitel hospůdky Josef Němec.

V Hranicích matrikářky v minulosti oddávaly na dvou soukromých zahradách, v místním penzionu, a k velmi netypickým přáním patřila svatba u místní sochy svatého Jana.

„Tam to však nebylo příliš vhodné. Snoubenci by měli vždy zvážit, kde svatbu uspořádají. V obřadní síni mají zaručeno, že jejich svatba bude mít slavnostní ráz,“ řekla závěrem hranická matrikářka Kateřina Bušová.