VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sucho trápí Bečvu i Olešnici. Situace je kritická

Ještě před několika lety podobný pohled téměř neznali. Obnažené břehy, poloprázdná koryta řek, vysychající dno Tršické přehrady.

10.8.2017
SDÍLEJ:

Hladina řeky Bečvy v Dluhonicích v těchto dnech dosáhla výšky jednoho metru a pokořila hranici sucha, podobně jaké jiné vodní toky na Přerovsku.Foto: Deník / Petra Poláková-Uvírová

V povodí Bečvy už dosáhlo hranice sucha deset měřících stanic. A pokud to tak půjde dál - čeká starosty obcí vážný problém.

Boj o každou kapku vody a kontrola černých odběrů, které situaci značně komplikují.

„Připadáme si tu jako v bermudském trojúhelníku. Černé mraky se pokaždé stočí na Olomouc a Jeseníky, nebo se tlačí na Beskydy. Nám tady na Hané se vyhnou a nespadne ani kapka. A když už zaprší, nevidíme v tocích žádnou reakci,“ líčí situaci starosta Citova na Přerovsku Jaromír Otáhal.

Místní trápí také pohled na vysychající vodní toky Olešnice a Loučka.

„Voda z Olešnice vždycky zásobovala vodou Morávku, teď je to ale suché a teče jen velmi válo vody,“ poznamenal starosta.

Na pokles vody v Tršické přehradě upozorňuje i Ludmila Landsmanová, předsedkyně výboru místní části v Žeravicích.

„Když jsme se tam byli naposledy dívat, viděli jsme zčásti obnažené dno. Také voda v Olešnici téměř stojí,“ shrnula.

Postřehy starostů a místních obyvatel potvrzují také údaje vodohospodářů, podle nichž dosáhlo hranice sucha 35 ze 200 měřících stanic v povodí Moravy a Dyje. Nejvíce zasaženo je nyní povodí Bečvy, ve kterém hlásí hranici sucha deset měřících stanic.

Značný úbytek vody zaznamenali vodohospodáři na Bečvě v Dluhonicích, kde aktuálně hladina dosahuje výšky 106 centimetrů s průtokem 1,3 metrů krychlových za sekundu. Moštěnka je na pouhých 34 centimetrech a Olešnice v Kokorách má 83 centimetrů.

„Nízký stav průtoků nadlepšují nádrže, které jsou v současné době naplněné v rozmezí od 60 do 97 procent,“ informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

S ohledem na nepříznivou hydrologickou situaci doporučilo Povodí Moravy vodoprávním úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami, provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod.

Ryby hynou

O kritické situaci dnes hovoří rybáři na Přerovsku, kteří zaznamenali řadu úhynů. Kyslíkovým deficitem podle nich trpí zejména ryby v chovných rybnících.

„Následkem veder došlo k masivnímu úhynu plůdků v chovném rybníce v Želatovicích. Ztráta byla značná, jednalo se o tisícovky kusů,“ informoval Alexander Majer, předseda Českého rybářského svazu v Přerově.

Podle něj rybáři pravidelně kontrolují všechny chovné rybníky a revíry.

„Provádíme opatření a okysličujeme vodu - mimo jiné i na chovném rybníku v Předmostí. Totálně ale vyschl Oldřichovský rybník u Oseka. Posbírali jsme uhynulé ryby, a co se dalo zachránit, to jsme přesadili do Bečvy, která má zatím nejvíce vody,“ popsal.

Rybáři se v těchto dnech nejvíce obávají přívalových dešťů, během nichž došlo v minulých letech k hromadným úhynům ryb v řece Bečvě. Během bouřky totiž došlo k vyplavení splašků z kanalizace.

„Stalo se to pokaždé v srpnu, takže už kvůli tomu tři dny nespím,“ vzpomněl Alexander Majer.

Na Přerovsku platí od prvního srpna zákaz obecného nakládání s povrchovými vodami ze všech vodních toků a nádrží. Netýká se jen města a jeho místních částí, ale i dalších osmapadesáti obcí, spadajících pod Přerov.

„Jestliže dnes někdo používá například vodu z Bečvy nebo ze Strhance k zavlažování zahrádky, měl by se teď podobných zvyklostí zdržet, a to až do poloviny září. Zároveň všem doporučujeme v maximální možné míře zachytávat a zadržovat srážkové vody - a pro závlahu přednostně využívat právě je,“ radí Pavla Tomčíková z oddělení vodního hospodářství přerovského magistrátu.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vodáci si dali dostaveníčko v loděnici. Při vánočním běhu
18

Vodáci si dali dostaveníčko v loděnici. Při vánočním běhu

Již 25. ročník předávání cen nejlepším tenistům a tenistkám se poosmnácté uskutečnil v Přerově. Markéta Vondroušová a Petr Suchoň.
3

Nečekala jsem, že ve stovce budu tak rychle, říká Markéta Vondroušová

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Otužilci i Retro párty. Jaký bude letos v Přerově Silvestr?

Tradiční silvestrovská show otužilců na řece Bečvě a po jejím skončení promítání nesmrtelné pohádky Mrazík na náměstí T. G. Masaryka. Takový bude poslední den tohoto roku v Přerově. Novoroční ohňostroj je i letos v režii města a uskuteční se 1. ledna v 18 hodin.

Přijďte si nazdobit vánoční "ptačí" strom

Nazdobit vánoční jedli dobrotami pro ptactvo mohou rodiny s dětmi na oblíbené akci, kterou tradičně pořádá Ornitologická stanice v Přerově. Setkání se uskuteční v neděli 17. prosince od čtrnácti hodin.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT