Kromě řepky a máku utrpěly také ovocné stromy. Sadaři odhadují, že bude letošní sklizeň sotva poloviční.

„Očekáváme, že v ovocnářství budeme mít tak polovinu úrody. Zakvetlo sice nádherně, ale květy byly jen velmi krátce. Úrodu pak poničily asi ze dvaceti až třiceti procent také mrazy, takže plody zčernaly. Potom zase začaly suchem vypadávat," shrnul předseda představenstva Zemědělského družstva Podhradí v Týně nad Bečvou Rostislav Ovad.

Podle něj sadaře zachránil jen minulý týden, kdy stromy konečně zkropily větší srážky a plody se začaly zvětšovat.

„Podobně to ale vypadá i na polích. Například řepka letos kvetla hned dvakrát, což jsem snad viděl poprvé v životě. Bude to dělat problém při dozrávání a ovlivní to i výnosy," poznamenal.

Obdobné potíže popisují i v Zemědělském družstvu v Kokorách, kde sucho napáchalo milionové škody.

„Odrůdy ozimé pšenice zůstaly poškozené a jsou řídké suchem. Doplatil na to i mák, který jen velmi těžko a špatně scházel. Teď potřebujeme, aby nebylo moc horko a držely se spíše průměrné teploty a srážky. Zemědělci vždycky potřebují normální počasí, každý extrém je pro nás špatný," řekl předseda zdejšího zemědělského družstva Vladimír Lichnovský.

Šéf okresní agrární komory v Přerově František Špalek doufá, že si příroda nakonec pomůže sama.

„Plodiny sice dostaly zabrat, ale zatím je těžké odhadovat ztráty. Problém je, že vláha nebyla, když to bylo nejvíce potřeba, tedy v předjaří. Příroda se ale snaží pomoct si sama, takže snad nebudou ztráty tak velké, " uzavřel.