Přerovsko zápasí s katastrofálním suchem, a pokud se situace nezlepší, začne platit zákaz odběru povrchových vod i na řece Bečvě a Strhanci. Dosud zákazu oba toky odolávaly, ale teď už je i Bečva na hranici sucha.

Vodoprávní úřad přerovského magistrátu zakázal od 7. srpna provoz malých elektráren a odběr povrchových vod ze všech toků a nádrží - s výjimkou Bečvy a Strhance.

Zákaz přitom neplatí jen pro město Přerov a jeho místní části, ale i pro dalších osmapadesát obcí, které pod něj spadají.

A vůbec poprvé se vztahuje i na odběratele vody se zvláštním povolením.

„Bečva už balancuje pod hranicí sucha. Pozvali jsme proto na tento týden všechny hlavní odběratele vody, abychom se s nimi domluvili, kolik potřebují času na zavedení režimu s nižším odběrem. Pokud by byl stav kritický a neukazovalo by se zlepšení, je možné, že bychom zákaz vyhlásili už příští týden,“ nastínil Pavel Juliš, vedoucí odboru Stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu.

K největším firmám, jejichž provoz je závislý na dodávce vody z Bečvy, patří chemička Precheza. Vodu z Bečvy ale využívá i přerovská teplárna, společnost Teplo a potřebují ji i technické služby na kropení ulic a údržbu městské zeleně. „Na Strhanci se to týká i provozovatelů vodních elektráren,“ doplnil.

V Bečvě v Dluhonicích je aktuálně metr vody s rekordně nízkým průtokem 1,61 metru krychlových za sekundu. Jen pro srovnání - při katastrofálních záplavách v roce 1997 se průtok Bečvy pohyboval kolem 850 metrů krychlových za sekundu. Průměrná hodnota je 17 metrů krychlových za sekundu.

Boj o život

Doslova boj o život v řekách a rybnících - tak líčí dnešní situaci členové místní organizace Českého rybářského svazu v Přerově.

„Na rybnících v Želatovicích a Předmostí už jsme omezili krmení ryb, protože jakmile žerou, potřebují více kyslíku. Na dvou rybnících máme kvůli lepšímu okysličení vody čeřidla. Nejhorší je situace v rybnících, Bečva zatím stále žije z toho, že v Beskydech trochu více napršelo,“ přiblížil Alexander Majer, předseda přerovské organizace Českého rybářského svazu.

Podle něj už zcela vyschl plůdkový rybník v Předmostí, což je snad poprvé v historii.

„Museli jsme slovit všechny ryby, protože tam zůstala jen kaluž vody. Zachránili jsme před úhynem dvě stě padesát štiček, jedenáct kilo jelců jesenů a další plůdky, které jsme vysadili do Bečvy a do lagun,“ popsal.

Přestože mnohé toky zápasí s kritickým nedostatkem vody, existují podle rybářů stále nevyužité zdroje.

„Nad Předmostím je obrovské množství spodní vody a díky nim nemá velký rybník problémy. Padesát tisíc kubíků vody vyteče úplně zbytečně do kanálu z potoka u podjezdu v Předmostí. I když je nadměrné sucho, jsou tam silné prameny a za rok by to klidně naplnilo i tři rybníky,“ řekl. Rybáři se ale obávají toho, že Předmostí přijde o své cenné zdroje vody kvůli stavbě dálnice.