„Pokud potrvají vedra bez srážek i nadále, bude taková kvalita chmele, že na části porostu nebude co sklízet. Suchem nejvíce trpí mladé a nově vysazené porosty, protože nemají tak velký kořenový systém," vylíčil Vladimír Lichnovský, předseda Zemědělského družstva v Kokorách. Ten odhaduje až o polovinu nižší úrodu chmele.

„Kdyby napršelo, tak se to částečně napraví, ale šišky se v tomto horku vůbec neuzavřou a při sklizni se rozbijí," řekl s tím, že mladých porostů je kolem dvaceti procent. Tento týden přijeli na obhlídku chmelnic na Přerovsku zástupci Chmelařského institutu v Žatci. „Tam je ale podle jejich slov situace ještě horší než u nás," podotkl.

Z nebe budou padat miliony

Zemědělci budou mít kvůli suchu také problém zaset řepku.

„Plochy na poli jsou ztvrdlé jak beton, potřebovali bychom déšť. Pokud konečně zaprší, tak budou z nebe padat miliony. Ale to, co se prohnalo tento týden nad Přerovem, byl jen takový dívčí pláč," poznamenal Vladimír Lichnovský.

O úrodu se obávají také zemědělci v Troubkách, kteří měli v minulých letech úplně jiné starosti – zápasili s přívaly deště nebo „sklízeli" následky povodní.

„Vždycky, když končily žně, tak zapršelo, nebo byla bouřka. Letos je to snad poprvé, kdy nespadla ani kapka. Řepka to sucho nerozchodila, problém bude i kukuřice a za deset dní máme set. Je to katastrofa," řekl agronom Troubecké hospodářské Vladimír Kratochvíl.

Výnosy ze sklizně obilí byly ale nad očekávání dobré.

„U pšenice jsme měli přes 7 tun z hektaru, u ječmene to dělalo 6,5 tuny," řekl.

Spokojeni s úrodou sklizených komodit jsou i v Rokytnici u Přerova.

„Naštěstí je po žních a výnosy nakonec nebyly tak špatné, jak jsme mysleli. U pšenice, ječmene a řepky jsou zhruba stejné jako loni. Sucho ale představuje obrovský problém – zabrat dostává hlavně cukrová řepa. Pokud okopanina nedostane vodu, je to špatné," shrnul Jaroslav Mackovík, agronom Zemědělské společnosti Pobečví v Rokytnici.

Abnormální sucho má přitom podle meteorologů trvat minimálně týden.

„Výnosy u cukrovky budou nízké a kukuřice bude zasychat. V srpnu spadly jen tři milimetry srážek a při takových teplotách voda ani nedopadne na zem," řekl.

Zemědělci se navíc obávají poklesu spodní vody, který může mít dopad i v budoucnu. Za situace, která nyní panuje, by podle nich nepomohlo ani zavlažování polí, průtok vody v řekách je totiž nízký a například přes Bečvu v Přerově se dá v těchto dnech projít suchou nohou.

Zalévat, zalévat. Jablka budou menší

Jestli v dohledné době nezaprší, budou mít po náladě i sadaři. „Nedostatek vláhy už se začíná projevovat. Na ovocných stromech usychají listy. Jedinou možností je zahradu každý večer pořádně zalévat," radí sadař Antonín Ryšánek ze Zemědělského družstva Podhradí v Týnu nad Bečvou.

Podle něj se dá očekávat nižší sklizeň jablek a švestek a drobnější plody. „Sucho se podepisuje i na stromech v lesích, některé už mají žlutý odpad," zmínil.

Nad letošní úrodou lamentují i drobní zemědělci. „Bude to špatné. Řepa je malá a bez šťávy. Dýně vyschlé a z malin nic nebylo. Kdybych denně netahala konve s vodou a nezalévala, přijde veškerá práce vniveč. A to se bojím, že za chvíli nebude voda ani ve studni," posteskla si majitelka pole z Kojetína.