Jednou z nich je i Alexandra Vinklárková, dvaadvacetiletá studentka Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
„Už první den sbírky přišlo asi deset lidí. Jednoznačně největší úspěch měl jeden pán z Bystřice, který přinesl několik pytlů s oblečením," popsala studentka.
Ta podle svých slov sleduje akutální dění prostřednictvím internetu.
Sbírka končí ve čtvrtek, a poté odvezou věci přerovští dobrovolníci přímo do oblastí, kde je lidé nejvíce potřebují.
„Podle fotek a videí panuje v místech, kde pomáhají čeští dobrovolníci, dobrá nálada. Tým z České republiky to zvládá skvěle a určitě bych jim chtěla osobně na místě pomoci," poznamenala.
Dobrovolníci z Přerova naloží věci do auta a zamíří na srbsko-chorvatské hranice. Podle aktuálních informací přes ně projde devět tisíc lidí denně.
„Nejsou zde žádné nepokoje, nedochází tu k fyzickým ani slovním útokům. Situace na místě je na tu hrůzu, co se děje, dobře zvládnutá," řekla Alexandra Vinklárková.
Ta se podle svých slov nesetkala jen s pozitivními reakcemi lidí, ale i nenávistnými útoky anonymů.
„Odehrávají se ale jen na internetu, hlavně přes Facebook. Do očí mi nikdo nic takového neřekne. Zpočátku mě to zarazilo, ale rozhodla jsem se podobné věci ignorovat," poznamenala.
Vzdor vůči zbytku společnosti
Kosmetické potřeby a vitamíny daroval do sbírky pro uprchlíky i pan Jaroslav z Přerova.
„Má kamarádka dělá dobrovolnici v Maďarsku a pomáhá tam uprchlíkům. Nemám jak pomoci, tak se o to snažím alespoň touto formou. Je to z mé strany taky trochu vzdor vůči zbytku společnosti a všem negativním reakcím," vysvělil s tím, že v průběhu týdne by chtěl donést ještě oblečení.
Uprchlíci v současné době nejvíce potřebují teplé oblečení, deky, přikrývky a hlavně obuv.
„Především dětskou obuv, ale aktuálně je nedostatek také pánských bot velikosti 40 – 42," upřesnila Alexandra Vinklárková.
Sbírka poběží až do čtvrtka, a to v době od 14 do 18 hodin.