„Maturity budou probíhat celé dva týdny. Dnes začaly žákům čtyřletého studia, příští týden přijde na řadu víceleté. Doufáme, že se výsledky přiblížíme k těm z posledních let, kdy jsme se zařadili mezi nejlepší střední školy v České republice," shrnul ředitel Gymnázia Jakuba Škody Jan Raška.

Prestižní přerovská škola skončila loni na čtvrtém místě, předloni byla dokonce třetí nejúspěšnější v zemi.

„Státní maturity už jsou třetím rokem. Zatímco v minulých letech byly ale dvě úrovně zkoušek – vyšší a základní, letos poprvé je jen jedna. Porovnání tedy bude objektivnější," konstatoval.

První dojmy

Na chodbách v pondělí posedávaly hloučky studentů a ti, kteří už měli zkoušku dospělosti za sebou, nebo přišli na řadu až pozdě odpoledne, využili možnosti malého občerstvení v jedné z učeben.

Že o výsledku u maturity rozhoduje hlavně štěstí při výběru otázky, o tom se přesvědčila Soňa Hovadíková z Horní Moštěnice.

„Nejvíce jsem se bála angličtiny, nakonec byl pro mě ale nejtěžší zeměpis, protože mi nesedla otázka. Pocity jsou tedy smíšené," svěřila se.

Až do odpoledních hodin musela čekat na zkoušku dospělosti Lucie Hofmanová ze čtvrté A.

„To čekání je nejhorší. Učila jsem se sice celý svaťák, ale teď už se těžko soustředím. Je to takový ten pocit, že jsem se sice naučila všechno, ale nic si nepamatuji. Všechno záleží hlavně na tom, jaké bude téma," řekla dívka, která měla před sebou maturitu z angličtiny a němčiny.