Pokud uspěje v republikovém kole, může se podívat do finále v americkém Austinu.

Studenti mají v soutěži za úkol navrhnout, vyrobit a zazávodit si se zmenšeninou formule, která bude vážit do pětapadesáti gramů i s kolečky. Aby uspěla, musí urazit dráhu dvaceti metrů za čas okolo sekundy.

„V České republice jde o pátý ročník této soutěže, ale celosvětově probíhá už od roku 1998. K přihlášení nás inspiroval první tým z naší školy, který se dostal až na celosvětové finále v Singapuru. Tehdy nás to všechny zaujalo. I další týmy, které reprezentovaly naši školu byly úspěšné, tak jsme poskládali ve třídě tým, s kterým chceme také uspět," uvedl manažer studentského týmu Sense & Power System osmnáctiletý David Munka.

Členové týmu museli nejdříve sestrojit návrh formule a navázat spolupráci s několika firmami, které jim pomáhají s výrobou potřebných kompomentů, od těla formule, přítlačných křídel až po kolečka a jejich osy.

„V první řadě jsme museli v programu Inventor navrhnout model formule a otestovat ho ve větrném tunelu, zda jeho konstrukce vůbec vydrží. Ze začátku to bylo hlavně o organizační práci. Museli jsme třeba sehnat sponzory, protože si veškeré náklady s projektem hradíme sami," dodal.

Model bude mít v konečném podobě šedooranžovou barvu a bude sestrojen z nejlehčích materiálů – kolečka se vyrobí z teflonu a jejich osy budou hliníkové.

V České republice se o postup do světového finále soutěže v americkém Austinu uchází celkem jednadvacet týmů.

„Semifinále národního kola se uskuteční 19. dubna. Bude mu předcházet testování ve Strakonicích, kde ještě doladíme poslední povrchové úpravy formule," upřesnil David Munka.

Ředitelka SPŠ Přerov Hana Vyhlídalová podobné mimoškolní aktivity studentů podporuje.

„Jsme rádi, že se mezi strojaři najde každý rok skupina mladých lidí, kteří mají chuť změřit své síly v této náročné soutěži. Už samotná účast je vždy přínosem. Studenti získají nové znalosti nejen ve svém oboru, ale také v oblasti marketingu, týmové práce a komunikace," uzavřela.