„Už se těším, hlavně na spolužáky a kolektiv, protože jsme se dlouho neviděli. Distanční výuka byla občas docela náročná, protože toho bylo hodně. Dalo se to ale zvládnout,“ svěřila se se svými pocity Dominika Filipová, studentka sexty přerovského gymnázia.

Školu navštěvuje přes pět set studentů, a tak bylo zajištění logistiky testování poměrně náročné. „Testujeme všechny žáky, kteří k dnešnímu dni přicházejí na zahájení prezenční výuky. Maturanti, kteří zrovna skládají didaktické testy, byli na testech už minulý týden ve čtvrtek a v pátek - aby dnešek proběhl hladce,“ vysvětlil ředitel Gymnázia Jakuba Škody v Přerově Jan Raška.

Testování probíhalo dříve kvůli větší bezpečnosti na dvoře. „Teď jsou žáci rozděleni do tříd, kam se dostaví po malých skupinkách. Teprve po zjištění výsledku mohou jít do vyučování. Testovací sady pro ně máme nachystané v učebnách,“ řekl.

Viktorie Szarka, Hranice, narozena 16. května 2021 ve Valašském Meziříčí, míra 51 cm, váha 3440 g
Nově narozená miminka na Přerovsku a Hranicku - 20. týden 2021

Aby mohli žáci nastoupit do školy, musejí být buď otestováni s negativním výsledkem, nebo mít v ruce platné potvrzení o prodělané nemoci.

„Jedinou komplikaci pro nás představuje novinka, o níž rezort rozhodl na poslední chvíli. Změnila se totiž délka dané imunitní reakce po prodělání covidu-19, a to z 90 na 180 dní. Není navíc striktně určeno, jakým způsobem to mají děti dokladovat. I tak jsme ale rádi, že se žáky podařilo dostat k prezenční výuce ještě před hlavními prázdninami. Výuku jim zpestříme třídenní školou v přírodě, kterou právě organizujeme,“ poznamenal Jan Raška.

Nástup až ve středu

Někteří středoškoláci ale nastoupí až ve středu.

„Načasování zahájení výuky je pro nás poněkud nešťastné, protože studenti skládají písemné maturitní zkoušky a chceme, aby na to měli klid. Ostatní žáci tedy mají dva dny ředitelské volno,“ uvedla Romana Studýnková, ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově. Také na této škole odstartuje ve středu prezenční výuku testování, které začne o půl osmé ráno.

„V případě pozitivního výsledku odchází plnoletý student hned domů, u nezletilých kontaktujeme rodiče, aby si dítě vyzvedli a zajistili provedení PCR testu u lékaře,“ zmínila ředitelka. U studentů, kteří už nemoc prodělali, stačí, když předloží zprávu od obvodního lékaře či hygieny, nebo doloží potvrzení v mobilním telefonu.

O kroniku města Přerova se stará Lenka Tomečková.
Přerovská kronikářka: O našem vzhledu mají lidé stereotypní představy

Pro Střední školu gastronomie a služeb na Šířavě nepředstavoval pondělní nástup studentů velký problém.

„Kvůli maturitám jsme jen trochu změnili organizaci výuky. Praktická část u nás navíc běží už od konce dubna - pro gastroobory je na restauraci Bečva, cukráři a kadeřníci jsou v naší budově a na Kozlovské ulici,“ shrnul ředitel školy Martin Kovář. Problémy nejsou ani s testováním.

„Začali jsme testovat už před měsícem, takže všichni vědí, jak na to. Máme nové antigenní testy, u kterých se nečeká tak dlouho na výsledek, takže je celý proces rychlejší. Dosud šlo vše hladce, jen dnes nám vyšel jeden pozitivní test - studenta jsme proto ihned poslali domů,“ popsal. Zhruba sedmdesát procent pedagogů už má podle něj za sebou první dávku očkování.

V pondělí usedli v lavicích také studenti Střední průmyslové školy v Přerově a premiéru po několika měsících mají za sebou i žáci Obchodní akademie.