Ta měla oproti loňsku jen jednu, a to snadnější úroveň. Studenti absolvovali povinný test z českého jazyka a poté si mohli vybrat jeden ze dvou volitelných předmětů – matematiku nebo cizí jazyk. Výsledky se dozví nejpozději 16. května.

„Celkem 77 našich maturantů má za sebou didaktické testy a písemné práce, které k nám před maturitami doputovaly v modré krabici. Jelikož je naše škola zaměřená na služby, tak si 55 z nich zvolilo místo matematiky cizí jazyk, i když se zkouška z něj skládala z více částí. Od 16. května je pak čeká praktická a ústní část maturity," řekl ředitel Střední školy gastronomie a služeb Martin Kovář a dodal, že by byl osobně rád, kdyby raději existovaly dvě verze státních maturit – pro gymnázia a pro technické školy a učiliště.

Na Gymnáziu Jana Blahoslava a Střední pedagogické škole (GJB a SPgŠ) letos maturuje přibližně dvě stě studentů ze sedmi tříd. Příští týden mají takzvaný svatý týden. Profilová a ústní část je čeká od 20. května.

„Většina studentů si z volitelných předmětů vybrala cizí jazyk, především angličtinu. Přece jenom jsme jazykově zaměřené gymnázium a studenti pedagogické školy nemají úplně dostačující dotace hodiny matematiky," uvedla ředitelka GJB a SPgŠ Romana Studýnková.

Ta naopak vítá, že existuje jen jedna varianta zkoušení studentů.

„Myslím, že je dobře, že existuje jen jedna úroveň státních maturit. Podle mě je to více efektivní, i přesto, že je s tím i tak spojeno velké množství administrativních úkonů. Oproti minulému roku je jich ale méně," dodala.

Na průmyslovce dominovala matematika

Na Obchodní akademii Přerov si prožívá perné dny okolo devadesáti studentů. Ti si také volili ve státní části raději cizí jazyk.

„Matematiku jsi vybralo jen šestadvacet studentů. Podle mě jazyk považují za důležitější pro jejich budoucí profesi. Samozřejmě záleží na jejich talentu a prospěchu z těchto dvou předmětů. Poslední den maturit je u nás stanoven na 31. května, poté už si snad všichni oddechnou," řekla zástupkyně ředitelky přerovské obchodní akademie Věra Šrámková.

Další letošní novinou je, že písemné práce z českého jazyka a literatury budou opět posuzovat přímo ve školách hodnotitelé z řad učitelů, které jmenuje ředitel.

„Jsem ráda, že letos práce z českého jazyka posuzuje hodnotitelská komise složená z našich češtinářů. Co se týče volitelných předmětů – jsme technicky zaměřená škola, tak si většina studentů z volitelných předmětů vybrala právě matematiku. Celkem tak učinilo 72 z 92 maturantů," uzavřela ředitelka Střední průmyslové školy Přerov Hana Vyhlídalová.