Jednadvacetičlenná skupinka mladých lidí si dala sraz u přerovského jezu krátce před devátou hodinou ráno.

„Pořadatelé" z Povodí Moravy jim rozdali pracovní pomůcky a kšiltovky. Dobrovolníci podle svých slov oslavili úklidem svátek patronky.

„Zaslíbenou patronkou Německého řádu je Alžběta, která měla v úterý svátek. Škola se tedy celý týden věnuje různým charitativním akcím a pokusům vštípit dětem vztah k ostatním, laskavé chování, ohleduplnost a toleranci," vysvětlila Jitka Machová, učitelka češtiny a dějepisu na církevním gymnáziu.

Během oslav svátku patronky se studenti rozdělili na několik skupin.

„Některé děti šly do Domova důchodců, jiné zase do školek nebo hrabat listí. Povodí Moravy, které jsme oslovili, napadlo využít naši nabídku tímto způsobem," řekla.

Úklid probíhal souběžně po obou březích řeky Bečvy a trval dětem několik hodin. Povodí Moravy se prý do podobné akce nezapojilo poprvé.

„Je to už několikátá pomoc dobrovolníků. Počátkem října organizoval Český svaz ochránců přírody, regionální sdružení Iris z Prostějova, úklid okolí řeky Hloučely," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Akce se zúčastnilo téměř čtyřicet lidí, kteří nasbírali na osmadvacet pytlů odpadu.

Další se pak konala také v Olomouci. Místní Turistický oddíl mládeže se svou dobrovolnou akcí „Podél břehu" zapojil do celorepublikového projektu s názvem „72 – Ruku na to!". Úklidu se zúčastnilo osmnáct dobrovolníků, kteří vyčistili koryto a břehy potoka Romza a vysbírali odpadky z přilehlého lesíku.

Jehla v kupě sena

Studenty církevního gymnázia úklid okolí řeky Bečvy bavil, i když občas vhazovali do pytlů s odpadky zajímavé „kousky". Mezi nejčastější exempláře patřily prázdné láhve od alkoholu, ale také jogurtové kelímky či konzervy.

„Myslím, že je to skvělá myšlenka a příležitost udělat něco pro životní prostředí. Práce mi nevadí, máme totiž ve východních Čechách statek, takže se musím doma ohánět," řekl jeden ze studentů, devatenáctiletý David Vítek.

„Je to pěkné, i když možná hledáme jehlu v kupce sena, protože vyčistíme jen pár stovek metrů podél břehu a uklidit by potřeboval i ten zbytek," doplnil ho také spolužák Radim Zapletal z Olomouce.

„Loni jsem hrabala listí a tato práce je podobná. Když se člověk pořádně obleče, tak zima nevadí," uzavřela studentka Olivia Dluha Smith, která pochází ze Spojených států a v Česku žije čtyři roky.