„Důvodem, proč jsou malby v tak špatném stavu, je jejich neadekvátní podklad,“ upozornil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Obrázky na stěnách v podjezdu trpí jak intenzitou dopravy, tak povětrnostními podmínkami a zvýšenou vlhkostí. Gymnázium chce proto na stěny podjezdu nanést nejdřív vrstvu, která zaručí, že malby na ní zůstanou dlouhou dobu v dobrém stavu.

Tento postup je ale finančně hodně náročný, škola proto žádá o dotaci z města ve výši 130 tisíc korun, která by náklady zcela pokryla. Před samotnou malbou se stěny musí nejprve očistit, betonové části natřít, a pak teprve by studenti mohli vnitřek podjezdu vyzdobit.

Studenti gymnázia se už v minulosti účastnili jiného zajímavého projektu, který měl upozornit na dávnou historii Předmostí a archeologické nálezy v místech, kde se stavěla cyklostezka.

Pod dozorem své profesorky Heleny Netopilové vymalovali loni na podzim na chodník v Hranické ulici polohu koster v hrobech z 10. a 11. století.

Zda se studentům i nyní podaří připomenout Přerovanům i návštěvníkům města jeho historii výtvarnou formou, záleží na tom, zda gymnázium dotaci získá. „O jejím poskytnutí budou rozhodovat zastupitelé na svém nejbližším zasedání 12. dubna,“ sdělil Přidal.