Tématem desátého ročníku soutěže, která je určená pro studenty středních škol se zaměřením na stavebnictví, byly národní kulturní památky. „Na internetu jsem jich pár našel a Bouzov se mi z nich líbil nejvíc. Přišel mi nejlepší na ztvárnění," vysvětlil sedmnáctiletý Karel Mayer, který studuje v druhém ročníku na Střední průmyslové škole stavební v Lipníku nad Bečvou.

Za zmínku stojí, že jak vodní přehradu Les Království nedaleko města Dvůr Králové nad Labem, tak hrad Bouzov nikdy osobně nenavštívil.

„Na základě fotek jsem si udělal hrubý nákres půdorysu. Podle hlavní věže jsem si zvolil měřítko a bylo to. Mám raději tento způsob „od oka", než to přesně měřit a počítat," přiznává.

Na modelu hradu Bouzov pracoval Karel Mayer dva a půl měsíce

Třicítka škol v soutěži

Na modelu pracoval zhruba dva a půl měsíce, a to každý den. V budoucnu by chtěl z vlnité lepenky postavit světovou stavbu.

„Lepenka je specifický materiál, dá se využít její struktury. Dobře se mi s ní pracuje a těším se na další ročník. Byl jsem třetí, druhý, teď už zbývá jenom to první místo," dodává s úsměvem.

V soutěži Stavby z vlnité lepenky se letos utkalo rekordních 29 středních stavebních škol z celé České republiky.

Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo 15. června v zahradě Lede­bourského paláce, která je součástí komplexu historických zahrad pod Pražským hradem.